'As i kënaqur, as i zhgënjyer për mocionin ndaj Kurtit', Mustafa: Nuk e përjashtojmë askënd nga partia, as Vjosa Osmanin

1585181986_IsaMustafaTrimi.png

“Nuk mund të them se jemi të kënaqur por as që jemi të zhgënjyer”, kështu është shprehur kryetari i LDK-së, Isa Mustafa pas rezultatit të mocionit të vetëbesimit për Albin Kurtin.

 ‘’Nuk mund të them se jemi të kënaqur por as që jemi të zhgënjyer. Nuk  mund të themi se nuk është pritur pasi e kemi themeluar këtë qeveri për të punuar dhe forcuar shtetin. Mund të them se gjatë rrugës ka pasur probleme të bashkëpunimit”, ka thënë Mustafa.

Në një intervistë për emisionin Pressing në T7 se Mustafa theksoi se VV ende e ka mandatin të cilit duhet të ia mundësojë presidenti për formimin e qeverisë së re, por nëse ata dështojnë, LDK do të bashkëpunojë me AAK’në, Nismën dhe minoritetet.

’Kam pasur vërejtje dhe i kam ende. Por duhet të jemi të kujdesshëm nëse arrijmë marrëveshje me AAK’në, Nismën dhe minoritet do insistojmë që asnjë prej protagonistëve të mos ketë rol të njëjtë. VV do të marrë mandatin pasi ajo është e kryer me Kushtetutë dhe vendimin e Gjykatës Kushtetuese, nëqoftëse VV nuk e bën atëherë presidenti përdor diskrecionin e tij dhe zgjedhë dikë tjetër’’, shton Mustafa.

Kreu i LDK-së është shprehur se ishte e nevojshme votimi i mocionit të vetëbesimit për Kurtin, pasi ndasitë ishin të thella brenda koalicionit.

“Ka pasur kërkesa nga BE për heqjen e tarifës dhe vazhdimin e dialogut dhe masat e SHBA’së që për herë të parë janë marrë ndaj Kosovës dhe për herë të parë jemi ne viktima të sanksioneve dhe jo serbia që i ka bërë gjithë të këqijat ndaj Kosovës. Si dhe shkarkimi i Minsitrit të punëve të brendshme dhe adminsitratës publike Agim Veliu. Nëse i keni parë sot debatet shihej se vlohej dicka nga brenda dhe nuk ishte dicka që shkonte krejtësisht në rregull. Mospajtimet ishin të thella mirë që u votua mocioni’’, ka thënë ai.

Mustafa është shprehur se organet e brendshme të LDK-së kanë marrë vendim që të mos bashkëpunojnë me PDK-në. Ai ka shtuar se nuk janë në dijeni të ndonjë marrëveshje e fshehtë mes Serbisë dhe Kosovës. Ai për këtë thotë se ka folur me të dërguarin Special të SHBA’së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell. Në këtë bisedë Mustafa thotë se Grenell ka premtuar që SHBA’ja nuk do të imponohej. Po ashtu, Mustafa theksoi se LDK nuk do të përkrahë marrëveshje për shkëmbim territoresh.

Me mocionin e iniciuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe mbështetjen e partive opozitare sonte është rrëzuar Qeveria Kurti, mirëpo jo të gjithë deputetët e saj e mbështetën LDK. Vjosa Osmani, Haxhi Avdyli dhe Ardian Shala nga LDK kanë votuar kundër mocionit.

“Nuk është e natyrshme që njerëzit brenda LDK’së të jenë për LDK’në dhe të votojnë në kundërshtim me vendimet e LDK’së. Natyrisht që ne flasim për vendime demokratike brenda LDK’së, por kjo tejkalon këto. Kur merret vendimi sidomos ata që mbajnë pozita të larta brenda LDK’së duhet që të i përmbahen. Nuk po themi se do të marrim masa ndaj deputetëve por do të bisedojmë që të ndalen këto praktika”, ka vijuar më tej Mustafa, ndërsa thekson se në asnjë rast nuk përjashtohet Vjosa Osmani dhe se palët do të ulen të bisedojnë se cilat ishin arsyet që e çuan atë të merrte vendimin kundër.

“Ajo ka dhënë premtime normalisht edhe ne e mbështesim sepse ajo nuk jep premtime në vete pa partinë. Nuk e përjashtojmë askënd, nuk e përjashtojmë as Vjosën’’, ka përfunduar kreu i LDK-së, Isa Mustafa.


Lajmi kryesor:

Vetëm 51 ditë kryeministër, rrëzohet Albin Kurti!/ Vjosa Osmani votoi kundër: S’e tradhtova LDK-në! Mustafa: Nuk përjashtojmë asnjë nga partia (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?×

Lajmi i fundit

John

3 ditë nga vendimi i KE për negociatat, ekspertet Deliu dhe Caka: Shqipëria të vlerësohet pa Maqedoninë e Veriut