Nazif Muçi, gurgdhendësi i sokakëve të Beratit: E mësova duke imituar vëllezërit

Në çdo pëllëmbë të sokakëve të Beratit është dora e tij që gdhend gurin me çekan dhe e qëndis në rrugica. Nazif Muçi është 60 vjeç dhe punon me të njëjtin pasion si 46 vite më parë.

"Ja ky guri duhet goditur lehtë sepse është më i butë nuk duhet t'ia prishim formën kurse ky tjetri më i fortë e kështu me radhë".

Në Berat pothuajse të gjitha lagjet e vjetra janë me kalldrëm, jo vetëm ato muzeale. Me Nazifin takohemi tek rrugica pranë Xhamisë së Beqarëve.

"Unë kam mësuar nga vëllezërit e mi. Isha 10 vjeç kur mora gurin e parë dhe fillova të imitoja vëllezërit e mi. Dhe që nga ajo ditë nuk jam ndarë këtij profesioni e dua shumë".

Gurgdhendësi i njohur i Beratit na tregon me detaje si ndërtohen kalldrëmet.

"Ky guri është i lumit është i lëmuar ndërsa ky është prej karierave malore  po ky nuk përdoret shumë për kalldrëm sepse me kalimin e kohës lëmohet dhe bëhet i rrëshqitshëm"

Artizanë si Nazifi gjen gjithnjë e më rrallë në qytet... Thotë se të rinjtë duhen stimuluar për të trashëguar këtë profesion të vjetër sa historia 2400 vjeçare e Beratit.

"Eshtë për të ardhur keq që ky profesion po humbet pak nga pak. Ne kemi një qytet të bukur dhe guri i gdhendur është baza e bukurisë së tij. Kalldrëmet e qytetit tonë duhen të mirëmbahen. Prej vitesh ky qytet i ruan këto kalldrëme nga duar e mjeshtërve .Ndaj të rinjtë që ti afrojmë duhen edhe të stimulohen."

Nazifi nuk njeh moshë pensioni, ky profesion i siguron të ardhura dhe e mban në formë.

"Kështu dua të jem gjithë jetën duke gdhendur gurin! E dua këtë profesion dhe të bëjmë të pamundurën ta trashëgojmë në breza. Ky qytet është i bukur duhet të trashëgohet profesion në breza. Qyteti ynë dhe këto rrugica të  jenë po kaq të bukura përherë."

A.M./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore