Ndalimi i shkollës për vajzat në Afganistan do të ishte joislamik, tha kryeministri pakistanez

Kryeministri i Pakistanit Imran Khan ka thënë se parandalimi i grave që të kenë arsim në Afganistanin fqinj do të ishte joislamike e se fe-ja në vetvete nuk kufizon gratë dhe vajzat në dije. 

Në një intervistë për mediat e huaja, Khan parashtroi kriteret që do të duhej të plotësoheshin që Pakistani të njohë zyrtarisht qeverinë e re talebane.

Ai bëri thirrje që udhëheqja të jetë gjithëpërfshirëse dhe të respektojnë të drejtat e njeriut.

Khan tha gjithashtu se Afganistani nuk duhet të përdoret për strehimin e terroristëve që mund të kërcënojnë sigurinë e Pakistanit.

Javën e kaluar, talebanët përjashtuan vajzat nga shkollat ​​e mesme me vetëm djem dhe mësues meshkuj të lejuar të ktheheshin. Por udhëheqësi i Pakistanit u shpreh se ai besonte se vajzat së shpejti do të ishin në gjendje të merrnin pjesë.

"Deklaratat që ata kanë bërë që kur erdhën në pushtet kanë qenë shumë inkurajuese," tha ai për mediat e huaja.

"Unë mendoj se ata do t'i lejojnë gratë të shkojnë në shkolla," tha ai. "Ideja që gratë nuk duhet të arsimohen nuk është thjesht islamike. Nuk ka të bëjë me fenë."

Që kur talebanët morën kontrollin e Afganistanit në gusht, frika është rritur mbi një rikthim në regjimin e viteve 1990 kur islamistët e ashpër kufizuan ashpër të drejtat e grave.

Udhëheqja e saj pohon se të drejtat e grave do të respektohen "brenda kornizës së ligjit islam".

Vendimi për të përjashtuar vajzat nga kthimi në shkollë javën e kaluar shkaktoi një protestë ndërkombëtare, me një zëdhënës të talebanëve që tha më vonë se ata do të ktheheshin në klasë "sa më shpejt të jetë e mundur".

Por ende nuk është e qartë se kur vajzat do të jenë në gjendje të kthehen ose çfarë forme edukimi do të ofrohet nëse kthehen.

Kur u shtyp nëse talibanët do t'i plotësonin realisht kriteret e tij për njohjen formale, Khan vazhdimisht i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar t'i japë grupit më shumë kohë.

"Është shumë herët për të thënë asgjë," tha ai, duke shtuar se ai priste që gratë afgane përfundimisht të "pohonin të drejtat e tyre".

Pakistani nuk është parë nga të gjithë si një aleat i fortë në betejën kundër terrorizmit xhihadist. Prej kohësh është akuzuar nga shumë në Shtetet e Bashkuara dhe gjetkë për ofrimin e mbështetjes për talebanët, diçka që ajo e mohon.

Pas sulmeve të 11 shtatorit që ishin planifikuar në Afganistan, Pakistani u pozicionua si një aleat i SHBA në të ashtuquajturën "luftë kundër terrorizmit". Por në të njëjtën kohë, pjesë të ushtrisë dhe inteligjencës së vendit mbanin lidhje me grupet islamike si talebanët.

 Khan tha se Pakistani do të marrë një vendim nëse do të njohë zyrtarisht qeverinë talebane së bashku me shtetet e tjera fqinje.

"Të gjithë fqinjët do të mblidhen së bashku dhe do të shohin se si ata përparojnë," tha ai.

 "Njohja apo jo e tyre do të jetë një vendim kolektiv."

Në intervistën e tij kryeministri pakistanez shprehu dhe frikën e tij lidhur me luftën civile që mund të ndodhë dhe bëri thirrje për të marrë masa. 

Thirrja e tij shkoi për grupin e vijës së ashpër që të formojnë një qeveri gjithëpërfshirëse, duke paralajmëruar se një dështim për ta bërë këtë mund ta çojë vendin drejt një lufte civile.

"Nëse ato nuk përfshijnë të gjitha fraksionet, herët a vonë ata do të kenë një luftë civile," tha ai. "Kjo do të thotë një Afganistan i paqëndrueshëm, kaotik dhe një vend ideal për terroristët. Ky është një shqetësim".

Të martën, një zëdhënës i talebanëve zyrtarizoi anëtarët e mbetur të qeverisë së Afganistanit  të cilët ishin të gjithë meshkuj.

Në lidhje me përfaqësitë e reja të qeverisë së re të talebanëve, kabinetit iu shtua një mjek si ministër i shëndetësisë. Megjithatë analistët pretendojnë se qeveria e krijuar rishtazi nuk ka një përfaqësim të pakicave por njerëz besnik të talebanëve. 

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?

Komento

Komente

  • Iris: 21/09/2021 23:57

    Shikoni kush flet,vendi qe ka me shume medresa,se sa shkolla laike,vendi qe fshehu Bin Ladenin.Por keni te drejte kur flisni me shqetesim per lufte civile.Cfare mbjell do te korresh dhe disa nga korrjet rieksportohen te vendi i origjines se farave.Atehere po,do te kesh plot te drejte te shqetesohesh qe te humbi qetesia e gjumit te nates.Ka plot xhihadiste qe do te donin t'a shikonin Pakistanin njelloj si Afganistanin.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

“Integrated Energy” jep 6 bursa për studentët ekselentë në degët e mjedisit! ! Administratorja Arjola Kodra: Lajm i mirë, është rritur numri i studentëve