HEC-et në Mirditë, banorët largojnë makineritë dhe paralajmërojnë firmën: Ikni ose flasim ndryshe! (VIDEO)

MIRDITE-Banorët e Kaçinarit kanë larguar nga zona e tyre makineritë e firmës e cila po ndërton HEC-et. Banorët fillimisht kanë bërë një dëgjesë publike me administratorin e kompanisë "Shperdhaza Energji" Ndue Shkurti, por nuk kanë pranuar asnjë lloj kompromisi, ndërsa kanë kërkuar me cdo kusht largimin makinerive që po merren me ndërtimin e HEC-ve në zonën e Kaçinarit.

Banorët në deklaratat e tyre kanë qenë të prerë se nuk do të lejojnë ndërtimin e asnjë HEC-i në zonën e tyre.  "Firma me mashtrimet e saj ka nisur të ndërtojë rrugën që më pas të bëjë HEC-et, por ne i kemi paralajmëruar që nuk do t'i lejojmë në asnjë mënyrë, uji është i joni dhe nuk do ja lëmë askujt. Kësaj here i kemi larguar përfaqësuesit e firmës nga zona herën tjetër do i kemi punët ndryshe, ne Kacinar nuk do të ndërtohet HEC" thanë ata.

Banoret e fshatrave që preken nga ndërtimi i HEC-eve në Njësitë Administrative Kaçinar e Selitë në Mirditë protestuan edhe pak muaj më parë në qendër të qytetit të Rrëshenit, duke kundërshtuar zbatimin e këtyre projekteve në zonën e tyre.

/r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se zgjedhjet e 25 prillit do të jenë të lira dhe të ndershme?

Komento

Komente

 • Albanian q39: 21/07/2019 11:51

  Krejt ket pune jan tu e bo me marr naj lek se sa te marrin lek nuk kan per tu degju me

  Përgjigju
 • Pellumb: 21/07/2019 05:20

  Toger Baba eshte mirditor.

  Përgjigju
 • Toni: 21/07/2019 04:51

  Bravo mbronja me gjak se pernryshe ju piu e zaza

  Përgjigju
 • tani: 20/07/2019 22:32

  Toger baba eshte nisur per Kacinar.

  Përgjigju
  • Nona: 21/07/2019 11:18

   O populli trim i Kacinarit rrini me qiri mire jeni po prishin edhe HEC e Vaut te Dejes, te. Fierzes etjh.ce doni driten ce doni energjine ci doni tv etj lavatricet , voileret rrini pa to kthehuni ne epoken e gurit.

 • Urim Gjata: 20/07/2019 21:23

  Bravo mirditoreve..nuk mund te prishet natyra..e vetmja pasuri qe i ka ngel popullit ..per interesat e dikujt pak idividesh.qe mos u fryfshin

  Përgjigju
 • Radio 505: 20/07/2019 20:57

  Mirditore trima qe nuk i ka nenshtru dot as Turku,as mbreti zog dhe nuk presin mbrojtjen e asnje qeverie por nderhyjne vete.

  Përgjigju
  • Loki: 20/07/2019 23:49

   Nuk Ju nenshtrua Turk? Hahahhahaha Kush ta Ka treguar kete Perralle?

 • Geke: 20/07/2019 19:17

  Bravo ju qofte banoreve... Lus Zotin qe te mos terhiqen dhe ta mbrojne vendin e tyre sepse keta grabitqaret po e shkaterrojne fare natyren shqiptare per 2 lek te qelbura....

  Përgjigju
 • Botas: 20/07/2019 19:09

  Perkrahje pa rezerve per popullin e Miredites dhe protesten e tyre por te mbrojte interesat e tyre jetike per uje ..

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Sllovakia, krizë në sistemin shëndetësor, tejmbushen spitalet