Në 'luftë' prej 1949/ Izraeli ndihmon armikun në ditët e vështira, dërgon mjekë në Liban

Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin

Presidenti Reuven Rivlin

Që prej vitit 1949 nuk kanë një marrëdhënie diplomatike, madje e konsiderojnë njëra- tjetrën armike, e megjithatë në këtë situatë të vështirë me të cilën po përballet Libani, Izraeli i është gjendur pranë.

Ministri i Mbrojtjes së Izraelit, Benny Gantz i kanë ofruar ndihmë Libanit me ndihmë humanitare mjekësore.

Nga ana tjetër, presidenti Reuven Rivlin u shpreh se solidarizohet me familjarët e viktimave.

"Ne ndajmë dhimbjen e popullit libanez dhe sinqerisht arrijmë të ofrojmë ndihmën tonë në këtë kohë të vështirë", tha ai.


Lajmi kryesor:

Liban/ Shpërthim i fuqishëm në Bejrut/ 50 viktima, mbi 2500 të plagosur! U ndje deri në Qipro! Nesër ditë zie! Kasaphanë në qytet...VIDEO nga momenti i tmerrit


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Klubet paralajmërojnë protesta! A jeni dakord me vendimin e Ligës së Futbollit për të përshkallëzuar bojkotin?×

Lajmi i fundit

John

Dita Ndërkombëtare e Trashëgimisë Kulturore, Basha: Shembja e Teatrit Kombëtar, dëshmi e barbarisë, do e rindërtojmë siç ishte