Rama: Lulin e bind brenda orës, por ndërkombëtarët kanë shumë kushte

Kryeministri Edi Rama ka thumbuar kryetarin e opozitës Lulzim Basha, i cili tha se atë e bind brenda pak orëve në tryezat që mund të zhvillojnë, por ne negociatat për integrimin është më e vështirë pasi ato kanë shumë kushte. Rama tha se hapja e negociatat nuk varet në dorën e Shqipërisë pasi ajo i kishte plotësuar kushtet që tetorin e kaluar, por nga politikave të brendshme të vetë BE.

Nuk janë 9, janë 900 kushte për t’u anëtarësuar në BE. Çelja e negociatave nuk është si tryezat e mia me Lulin, më duhet vetëm pak orë që të bind atë. Negociatat janë kushte, kushte, kushte", tha Rama në 'Real Story'

Nëse do të pranonte marrëveshje me Bashën, Rama tha se do ta bënte një gjë të tillë në çdo kohë, përveç datës 17 nëntor, kur është çlirimi i Tiranës, ndërsa e cilësoi Bashën si kryebashkiakun më të dështuar.

Në çdo sekondë jam gati të bëj marrëveshje, në 17 mars, 17, qershor, 17 tetor… përveç 17 nëntorit, që e kemi çlirimin e Tiranës dhe nuk merrem me kryetarin e dështuar", tha Rama.


Lajmi kryesor:

Rama flet me shifra, ja skenari më optimist i qeverisë: Akademinë e Transparencës e kërkova unë


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shkollat mbyllur nga koronavirusi/ A po funksionon mësimi online?