Nesër fillojnë negociatat Turqi-Greqi pas vizitave të Ramës, delegacionet takohen në Stamboll

Foto ilustruese

Turqia dhe Greqia nesër ulen në takimin e parë të negociatave në Stamboll, pas 5 vitesh marrëdhënie të tensionuara. Dy delegacionet të përbëra nga diplomatët përkatës do të takohen në raundin e parë të bisedimeve që do të sjell dhe uljen e tensioneve mes tyre. Ky takim vjen pas disa muajsh përplasjesh mbi burimet e energjisë në Mesdheun Lindor dhe fushatën kërkimore të Oruç Reis.

Marrëdhëniet mes dy vendeve arritën pikë kulmore gjatë verës për shkak përplasjeve për kufijtë detare dhe të drejtat mbi energjinë, përplasje që për pak sa nuk përfunduan në luftë.  

Ulja e tensioneve nga ana e Turqisë për fqinjin e tij Greqinë, pason nga vizita e kryeministrit Edi Rama në dy vendet ku dhe pati rolin e negociatorit për bisedime. Edhe kancelarja gjermane Merkel inkurajoi Ramën për rolin në ndërmjetësimin mes Turqisë dhe Greqisë dhe ndërtimin e urave mes Greqisë dhe Turqisë.

I.K./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    40 subjekte zgjedhore, 35 parti politike dhe 5 kandidatë të pavarur regjistrohen në KQZ për zgjedhjet e 25 Prillit! Mendoni se është një numër:

Komento


×

Lajmi i fundit

John

U dëmtuan nga tërmeti, lista me 28 pallatet që do të shemben në Tiranë