'New York Times': Shqipëria po i bën rivalët të djersijnë në 'Grupin e Vdekjes'

 'New York Times': Shqipëria po i bën rivalët të djersijnë në 'Grupin e Vdekjes'

Kombëtarja shqiptare

Kombëtarja shqiptare në Euro2024 ka marr vëmendjen edhe të mediave të huaja. Sipas 'New York Times', performanca e kombëtares shqiptare në Euro2024, në dy ndeshjet e luajtura deri me tani, pra ndeshja me Italinë më 15 qershor dhe Kroacinë 19 qershor është duke i bërë rivalët që të djerësiten.

‘New York Times’: 'Kjo është Shqipëria, është pak e çmendur': Të huajt që bëjnë rivalët e Grupit B të djersiten

Para se të shkelmonte një top në Grupin B, kroati Luka Modric kishte paralajmëruar se ky ishte grupi më i vështirë i turneut. Ai mund të mos jetë fokusuar thjesht në përballjet e ekipit të tij me Italinë dhe Spanjën, por, kur shumë të tjerë folën para turneut për “Grupin e vdekjes”, ndoshta nuk kishin në mendje Shqipërinë. Pak do të kishin pritur që ata të ishin elementi më luftarak i grupit, megjithatë Shqipëria e renditur e 66-ta, edhe pse ka edhe një ndeshje për të luajtur, ka ende një shans për përparim.

E drejtuar nga ish-mbrojtësi i krahut të Arsenalit, Barcelonës dhe Brazilit, Sylvinho, Shqipëria është një skuadër kundërsulmuese, së cilës iu deshën 23 sekonda për të shënuar në Euro 2024 pasi Nedim Bajrami vendosi një rekord të ri për golin më të shpejtë në historinë e Kampionatit Evropian në ndeshjen kundër Italisë.

Edhe pse Shqipëria e humbi atë ndeshje me rezultatin 2-1, goli shërbeu si një paralajmërim; nënvlerësojeni këtë ekip dhe jeni në rrezik.

Dhe ky ishte një paralajmërim që Kroacia u përpoq ta dëgjonte. Takimi i së mërkurës mes dy ekipeve ishte argëtues. Qazim Laci tundi rrjetën me kokë pas një krosimi të shkëlqyer nga Jasir Asani në minutën e 11-të. Në pjesën e parë, Kroacia kishte regjistruar 69 për qind të posedimit të topit, por Shqipëria kishte shanset më të mira të lojës.

Kristjan Asllani humbi një shans të artë pas një sulmi të shpejtë të shkaktuar nga humbja e topit nga Modric. Edhe sulmuesi shqiptar Rey Manaj dukej i dëshpëruar pasi nuk arriti të realizonte një goditje me kokë.

Lëndimet e Manajt dhe Armando Brojës gjatë ndeshjeve kualifikuese nënkuptuan se asnjë sulmues nuk kishte krijuar atë lloj kimie të lojës që i nevojitet skuadrës për të qenë një skuadër e fuqishme kundër-sulmuese. Vendimi i trajnerit  për të lënë jashtë skuadrës prej 26 lojtarësh për turneun, Myrto Uzunin, Keidi Baren dhe Sokol Cikalleshin gjithashtu bëri bujë. Cikalleshi  një sulmues i klubit turk Konyaspor – nuk ishte golashënuesi më i mirë, por loja e tij e qëndrueshme i dha Shqipërisë një terren të vlefshëm në ndeshjet kualifikuese.

Megjithatë, ky ekip gjen gjithmonë një mënyrë për të krijuar rrugën e tij përmes turneut, duke u nxirë jetën edhe ekipeve më të njohura të botës. Mario Mandzukic  tani një ndihmës trajner me Kroacinë – shihej duke kërcyer papushim nga pankina duke u kërkuar lojtarëve të tij të përshtaten me intensitetin e Shqipërisë në pjesën e parë.

U deshën disa ndryshime në pjesën e dytë që Kroacia të ndryshonte lojën në favor të saj. Marcelo Brozovic dhe Lovro Majer u zëvendësuan nga Mario Pasalic dhe Luka Sucic në pjesën e parë. Njëzet minuta më vonë, sulmuesi Ante Budimir u fut në lojë për t’i dhënë ekipit të tij një referencë më të mirë për krosimet.

Kroacia u rrit në besim. Mbrojtësit e tyre të krahut u futën gjithnjë e më tej në fushë, ndërsa modelet e formimit të Modric dhe Mateo Kovacic u bënë më të rrezikshme. Budimir e vuri Andrej Kramaric në pozicionin e përshtatshëm për barazimin e tyre në minutën e 74-të. Dy minuta më vonë, dyshja u bashkuan për një tjetër gol.

“Duhet të luftojmë për çdo pikë”, ishte vlerësimi i Sylvinhos pas ndeshjes. “Për vendin tonë dhe për federatën tonë”.

Braziliani shpesh përmend mundin dhe lodhjen në konferencat për shtyp. Puna e palodhur është minimumi dhe përbërësi më i rëndësishëm për këtë skuadër shqiptare. Ata mund të jenë të turpshëm para portës (Mirlind Daku u ndëshkua vonë në kohën e fundit kur një tentativë me breshëri humbi topin dhe goditi Josko Gvardiol në anën e kokës), por ajo që është më e rëndësishmja për trajnerin dhe mijëra tifozë shqiptarë që udhëtuan për në Hamburg të mërkurën, është aftësia e tyre për të mos u dorëzuar asnjëherë. Kjo punë e vështirë përfundimisht u shpagua thellë në kohën shtesë, kur Mitaj lëshoi një kros të mrekullueshëm tokazi për Gjasulën.

Koha ishte 94 minuta e 23 sekonda kur Shqipëria mori golin e barazimit (goli i fundit i shënuar në një Euro jashtë kohës shtesë). Ishte një gol barazimi që ndihej si një fitore e minutës së fundit. Zhurma në Volksparkstadion ishte shurdhuese. Gjasula  lojtari i dytë që shënoi autogol dhe gol në të njëjtën ndeshje në Euro i kishte dhënë skuadrës së tij një shans të vogël për të kaluar në raundin e 16-të.

“Kjo është Shqipëria, është pak e çmendur”, tha Asllani pas barazimit 2-2.

“Ne filluam me këmbën e djathtë, dhe më pas mund të them se humba një shans të madh, por mendova se Modric do të merrte topin para meje. Mendoj se pësuam dy gola të shmangshëm. Ne do t’i shqyrtojmë ato, me siguri. Loja ishte e çmendur në 15 minutat e fundit”.

Luftëtarët e Sylvinhos do të duhet të jenë në maksimumin e tyre për të marrë një rezultat kundër Spanjës në ndeshjen e tyre të fundit në grup, por ata janë një ekip që nuk ka pasur kurrë frikë nga puna e vështirë. Shqipëria nuk tërhiqet dhe kjo e bën atë një kundërshtar të vështirë në këtë turne.

 

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Temperaturat e larta, shtohen urgjencat nga pickimet e gjarpërinjve në Fier, një rast edhe nga merimanga e zezë! Ja si duhet të veproni

Temperaturat e larta, shtohen urgjencat nga pickimet e gjarpërinjve në Fier, një rast edhe nga merimanga e zezë! Ja si duhet të veproni