Ngërçi në Kushtetuese, Xhafaj: Meta gaboi me Xhaferllarin! SHBA duhet të reagojë, kë Vitore Tusha duhet të besojmë?

TIRANE-Fatmir Xhafaj, ish-kryetar i Komisionit të Reformës në Drejtësi ka reaguar për situatën e krijuar me ngërçin në Gjykatën Kushtetuese. Ai kundërshton vendimin e Presidentit për dekretimin e Marsida Xhaferllarit si anëtarë e Kushtetueses dhe mbron faktin që gjyqtare duhet të jetë Arta Vorpsi, ndërsa kërkon edhe reagimin e ndërkombëtarëve SHBA-se dhe BE-së për situatën e krijuar, pasi kanë qenë pjesë grupit të punës për hartimin e Kushtetutës. Xhafaj ka kritika të forta edhe për veprimet e ndryshme të Vitore Tushës si n/kryetare e KED-së dhe gjyqtare e Kushtetuteses.

"Kur arsyeja mungon, fryma dhe gërma e kushtetutës lexohen keq, duhet reagim. Kryesorja me mekanizma politikë, por edhe me veprime të mirëmenduara ligjore, institucionale dhe gjyqsore. Nëse duhet ka edhe precedentë e ekspertizë ndërkombëtare. Zbatimi i Reformës kërkon axhendë të qartë veprimi, angazhim e përgjegjshmëri dhe kryesorja objektivitet e paanshmëri. Situata e koklavitur, jo për faj të kushtetutës e ligjit, por gabimeve në zbatim.

Pasojë e mendjeve të nxehta e qëllimkëqija. Kushtetuta që Presidenti e ka votuar, por nuk e ka shkruar, është produkt i Ekspertizës më të mirë vendase e SHBA, BE dhe Gjermanisë. Opinioni i KV ka theksuar qartë domosdoshmërinë e afateve & mekanizmave zhbllokues. Partnerët bashkëhartues të kushtetutës e ligjit të GjK duhet të reagojnë qartë. Presidenti, sipas meje, në këtë rast nuk ka të drejtë. Ka nxjerrë një dekret të paligjshëm në tejkalim të afatit ligjor. Nuk të bën betimi gjyqtare, por kushtetueshmëria e zgjedhjes nga organi që e gëzon këtë të drejtë, me afatet e procedurën e duhur.

Në bindjen time znj.Xhaferllari nuk mund të jetë anëtare e GjK. Nuk plotëson kushtet dhe kriteret për të qenë e tillë. Votimi klientelist dhe lidhjet shoqërore brenda KED e përfshinë në listë ish Kryeinspektoren e KLD së vjetër që degradoi sistemin. Në ëeb e GjK znj.Tusha ka botuar listën e anëtarëve të rinj! Pyetja është kë të besojmë, znj.Tusha n/kryetare të KED që ka shpallur znj.Vorpsi fituese apo znj.Tusha gjyqtare që nuk respekton as vendimin e organit që drejton. Në cilin kuorum të GjK u bazua kjo vendimmarrje?" thotë Xhafaj.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Vicidolu: 17/11/2019 16:04

  Vec Birisha i jep drejtum o e kall ket vend o e furnizon me kallash

  Përgjigju
 • edi: 17/11/2019 15:12

  Izet Haxhia: Jam dëshmitar okular, në vitin 2000, Marsida Xhaferllari në hotel në Turqi me kriminelin...më takuan të dy ne Turqi. Keshtu po mblidhen nje e nga nje fakte dhe dekomenta qe thone se Meta si president Kripto/Komunist i duhet ajo or ai qe te shpetoje nga te gjitha pislleqet ,ashtu si beri ne Qeverine Komuniste me Slogan per Democracy te plakut dobic Berisha ,qe i dha pafajsine ketij Morracaku Komunist ,Kesaj rralle e ka Bota ne dore As berisha or edi ,so Meta sic thote Z.Ngjela duhet te kaper nje Avokat dhe ta paguaj me Floririn e vjedhur nga Kombi Shqipetar qe te marre nje ulje vitesh e te shikohen sebashku me Monen ne Parajse te dhuruar nga Baba Aliu qafederr

  Përgjigju
 • Geroni: 17/11/2019 14:18

  Mos u fshih pas ShBA e BE zoti xhafa. Si ish kryetar i komisionit te reformes ne drejtesi ke gjithe pergjegjesine per gjendjen skandaloze ku ndodhet sistemi. Minimalisht mos jep mend per drejtesine kushtetuese se sia ke haberin.

  Përgjigju
 • Vitore KRIMI Tusha: 17/11/2019 13:57

  Vitorja e KRRIMIT Tusha do pérfundojé PRAPA HEKURAVE shumé Shpejt , Njélloj si KATICA JANEVA né MAQEDONI !!! Vitoria e HAJDUTÉRISÉ sé LSIsé Tusha do shkoj né GOP Té SÉMÉS shumé Shpejt , sepse po kérkon “LUFTÈ” me USA , FBI dhe OPDAT , NJÉLLOJ si Tiku (Adriatik KRRIMINEl Llalla ) , qé flitet se e ka Zéné KANCERI nga FRRIKA , DEPRESIONI dhe STRESI sepse e pret BURGU !!! Vitore KRYEKUSARE Tusha éshté né LISTÉN e ZEZÉ té USA dhe shumé Shpejt EMRI i saj do béhet PUBLIK Njélloj si LLALLÉ ZIU i KRRIMIT té ORGANIZUAR , qé po i Shpenzon PARATÉ dhe EUROT e KRRIMIT pér ILAÇE dhe pér SPITALE !!!Vitoria e ZGJEBOSUR Tusha do Katandiset si MOS mé KEQ O Popull !!!! Mbajeni mend O Njeréz se ç’faré do ti ndodhi VITORES sé KRRIMIT Tusha ???!!!

  Përgjigju
 • Cim tironci: 17/11/2019 13:53

  Z XHAFAJ nuk ke te drejte morale te JAPESH OPINIONE rreth kushtetutes dhe vendimeve te presidentit je I VELLAI i TRAFIKANTIT TE BURGOSUR TE DROGES

  Përgjigju
  • Dod: 17/11/2019 15:36

   Po kur gabon presidenti duhet ta falenderojme?

 • Sondazhi i ditës:

  Drejt djegies së raundit të tretë, mendoni se PS duhet ta zgjedhë vetë Presidentin?×

Lajmi i fundit

John

‘Galaktikët’ pushtojnë sërish Europën, Reali kampion i Champions League për herë të 14