POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Nikoliç i dërgon letër Putinit:
Ballkanit është në prag lufte

BEOGRAD - Në letrën dërguar presidentit të Rusisë Vladimir Putin, Tomislav Nikoliç thekson se Ballkanit do të jetë në prag të luftës nëse në OKB miratohet rezoluta britanike për Sebrenicën.

Presidenti serb thotë se dokumenti është një instrument politik që ka si qëllim final dobësimin e pozicionit të Serbisë dhe kërcënon rajonin.

Pas dërgimit të letrës, Rusia vendosi veton në Këshillin e Sigurimit në OKB, raporton B92.

Nikoliç i ka kërkuar Putinit që të qëndrojë kundër atyre që “kërkojnë të hapin plagë të vjetra” dhe të mbështesë ata që krijojnë baza për një të ardhme më të mirë të Ballkanit.


Redaksia Online
(f.s/shqiptarja.com)

Komento