Një jetë mes fotosh, publikohet në Muzeun Marubi ekspozita e Rraboshtës: Fotografi i njerëzve të thjeshtë

SHKODËR-80 fotografi të shkrepura rreth viteve 1940-1950 nga fotografi shkodran, Pjetër Rraboshta janë prezantuar për herë të parë për publikun në Muzeun Kombëtar të Fotografisë “Marubi”.  Momente martesash, pagëzimesh me rroba ceremoniale, por edhe nga e përditshmja, janë vetëm disa nga fragmentet e asaj kohe që serviren për artdashësit.

Kuratori i ekspozitës, Zef Paci ka përzgjedhurpër publikun 80 nga 16 mijëimazhe, që familja e Rraboshtës, ia ka dorëzuarmuzeut. Ai thotë se Rraboshta mbetet fotografi i njerëzve të thjeshte dhe dëshmoi autenticitetin e jetesës së shkodraneve. 

“Për mua ka qenë një provojë shumë e bukur për me hulumtuar me muaj të tërë në arkivin e vendosur nga muzeu. Kur i shikon këto imazhe të vijnë në mend përjetime që i ke pasur në fëmijërinë tënde. Nga fotot e “Marubit” ti shikon gjëra që i ke parë edhe më përpara”, tha kuratori i ekspozitës, Zef Paci.

Për të realizuar këto fotografi, Pjetër Rraboshta, ka shëtitur pa reshtur në qytete e malësi. Ai u lind në vitin1917 në Shkodër, në familjen e një artizani që punonte petka tradicionale dhe u nda nga jeta në vitin 1987.

K.T./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nisja e vitit të ri shkollor të hënën, a jeni dakord me mësimin me turne dhe orët e shkurtuara për nxënësit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Me 6 kg kanabis dhe pushkën me vete në taksi, arrestohet 25-vjeçari në Durrës