Novak Gjokoviç kthehet në Beograd si hero pas dëbimit nga Australia, por hallet nuk kanë fund! Pas paralajmërimit francez për 'Roland Garros' vjen edhe pikëpyetja për 'Madrit Open'

Novak Gjokoviç është kthyer në kryeqytetin e Serbisë, Beograd, pas dëbimit i tij nga Australia që i dha fund shpresave të tenistit numër 1 të botës për të luajtur në Australian Open. Gjokoviç udhëtoi për në Beograd nga Melburni përmes Dubait pasi humbi një sfidë gjyqësore të dielën kundër vendimit të qeverisë australiane për të anuluar vizën e tij për arsye të shëndetit publik dhe rendit.

Turmat u mblodhën në aeroport për të mirëpritur 34-vjeçarin serb në shtëpi, duke brohoritur emrin e tij dhe duke mbajtur pankarta dhe flamuj në mbështetje. Një mbrëmje më parë, një ndërtesë në Beograd u ndriçua me fjalët "Nole (pseudonimi i Gjokoviçit), ju jeni krenaria e Serbisë".

Komiteti Olimpik Serb tha se ishte "shumë i zhgënjyer" për "vendimin skandaloz" të Australisë për të dëbuar Gjokoviçin, duke shtuar se ishte kryer një "padrejtësi e madhe", ndërsa kryeministrja serbe Ana Brnabiç tha se anulimi i vizës ishte "skandaloz".

Sipas ligjit australian, Gjokoviç mund të ndalohet nga vendi për tre vjet, megjithëse ministrja e Punëve të Brendshme Karen Andreës nuk e ka përjashtuar edhe faljen.

“Çdo aplikim do të shqyrtohet në bazë të meritave të tij”, tha ajo.

Australian Open është Grand Slam-i i parë i sezonit të tenisit. I dyti është French Open në Roland Garros, i cili do të zhvillohet nga 22 maji deri më 5 qershor.

Por të gjithë atletët profesionistë që dëshirojnë të garojnë në Francë do të duhet të vaksinohen kundër Covid-19, tha Ministria e Sporteve e Francës për CNN të hënën.

Ligji i Francës për vaksinat, i miratuar nga parlamenti të dielën, do t'u kërkojë njerëzve që të kenë një certifikatë vaksine për të hyrë në vende publike si restorante, kafene, kinema dhe arena sportive, ndër të tjera.

"Rregulli është i thjeshtë. Leja e vaksinës do të kërkohet pasi ligji të hyjë në fuqi në institucionet që tashmë i nënshtroheshin lejes shëndetësore (sportive apo kulturore). Kjo do të zbatohet për të gjithë (spektatorë, sportistë profesionistë)," tha zëdhënësja e ministrisë.

Ky legjislacion i ri vë në rrezik shanset e Gjokoviçit, i cili nuk është vaksinuar kundër COVID-19, të konkurrojë në French Open. French Open më parë lejonte që lojtarët e pavaksinuar të konkurronin. Ai gjithashtu do të duhet të respektojë rregullat shëndetësore të Spanjës për të konkurruar në Madrid Open që do të fillojë në fund të prillit, tha të hënën kryeministri spanjoll Pedro Sanchez.

Sanchez lavdëroi vendimin e Australisë për të dëbuar Gjokoviç, duke thënë se ai ka "respekt total për vendimin e qeverisë australiane".  Spanja aktualisht kërkon që vizitorët të tregojnë prova të vaksinimit të plotë, një test të fundit negativ për COVID brenda 72 orëve para mbërritjes ose një certifikatë të shërimit nga Covid-19, sipas ministrisë së saj të shëndetësisë.

Ngjarjet sportive ndërkombëtare në vend mund të shtojnë rregulla shtesë për pjesëmarrësit si testimi i COVID-19 në baza ditore gjatë turneut, tha një zyrtar i lartë qeveritar.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Drejt djegies së raundit të tretë, mendoni se PS duhet ta zgjedhë vetë Presidentin?×

Lajmi i fundit

John

‘Galaktikët’ pushtojnë sërish Europën, Reali kampion i Champions League për herë të 14