'Nuk duam një tjetër Diana të vdekur në tunel', sa do të jetë kostoja e sigurisë së Harry-t dhe Meghan-it në Kanada

Diana, princi Harry dhe Meghan Markle

Kostoja e sigurisë për Princin Harry dhe Meghan Markle mund të shkojë deri në 10 milionë dollarë në vit.

Eksperti paralajmëroi se çështja e mbrojtjes së tyre nuk mund të injorohet, duke përmendur vdekjen e Dianës në Paris, si një shembull kryesor i asaj që mund të ndodhë nëse bllokohet siguria mbretërore.

Javën e kaluar, Duka dhe Dukesha e Sussex-it sollën tundjen e themeleve në monarkinë britanike duke njoftuar se donin të zvogëlonin detyrat e tyre mbretërore dhe të kalonin më shumë kohë në Amerikën e Veriut, ndërsa gjithashtu do të bëheshin të pavarur financiarisht.

Të hënën, pas bisedimeve për krizat e zhvilluara në Sandringham, Mbretëresha njoftoi se do të ketë një periudhë tranzicioni në të cilën ata do të kalojë kohën në Kanada dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Ka pasur një mosmarrëveshje në rritje se kush do të marrë faturën vjetore të sigurisë së çiftit, ndërsa ata do të ndajnë kohën e tyre midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Kanadasë.

Tani një ekspert i sigurisë ka paralajmëruar se mund të kushtojë sa 10 milionë dollarë në vit.

Chris Matthews, dikur pjesëtar i Policisë Kanadeze për Mbretërinë, i cili ka punuar në mbrojtjen e vizitorëve në Kanada siç është Familja Mbretërore, ka vlerësuar masat e sigurisë të kërkuara për Dukën dhe Dukeshën e Sussex-it, të cilat do të ishin të ngjashme me ato të Kryeministrit.

Por ai paralajmëroi, në një intervistë me gazetën më të madhe të Kanadasë, “The Globe and Mail”, se siguria do të ishte më e kushtueshme pasi do të duhej ta rregullonin atë nga e para.

Ata kanë nevojë për roje të trupit personal gjatë gjithë kohës. Ju duhet të paguani rrogat e atyre njerëzve. Ju duhet të paguani për automjetet dhe avionët ku ata udhëtojnë.

Duhet të paguani për pajisjet e komunikimit që ata kërkojnë sepse duhet të jetë i sofistikuar në mënyrë që të mos i dëgjoni ata”, është shprehur Matthews.

Gjithashtu paralajmëroi se vendbanimi i tyre do të kishte të instaluar gardhe, së bashku me CCTV dhe alarmet,  duke shtuar koston e sigurisë së tyre.

Në fillim të kësaj jave Kryeministri Kanadez Justin Trudeau ra dakord se taksapaguesit në vendin e tij duhet të paguanin për mbrojtjen e Princit Harry, Meghan dhe djalit të tyre Archie gjatë kohës që ata do të jenë aty.

Z. Trudeau e ka siguruar Mbretëreshën që familja do të jetë e sigurt në Kanada, vend që pritet të paguajë rreth gjysmën e faturës vjetore të vlerësuar prej 1.3 milion dollarë, një shifër e bazuar në koston aktuale të Dukës dhe Dukeshës në Mbretërinë e Bashkuar.

Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau ka postuar në Tëitter para Krishtlindjes se Harry, Meghan dhe Archie tetë muajsh ishin midis miqve dhe gjithmonë të mirëpritur këtu.

“Nëse Duka dhe Dukesha vendosin të kalojnë pjesën më të madhe të kohës së tyre në Kanada, marrëveshjet e tyre të sigurisë nuk mund të injorohen”, ka paralajmëruar një burim me përvojë të drejtpërdrejtë të trajtimit të çështjeve mbretërore.

Duke folur për “National Post”, burimi tha se skenari i makthit i një ngjarjeje të tmerrshme që i ndodhi Princit Harry dhe Meghan Markle në Kanada e bën të pamundur që Kanadaja ta injorojë këtë çështje.

“Ne nuk duam një Diana të radhës në një tunel në Paris. Por nëse ata kanë vendosur të tërhiqen nga detyrat Mbretërore, atëherë kostoja e sigurisë së tyre mund të jetë e vështirë të justifikohet”, tha burimi.

Por të tjerët kanë sugjeruar se kostoja e sigurisë së tyre nuk do të ishte shumë e një ngarkese për taksapaguesit kanadez.

Në një editorial, Matt Gurney i gazetës kanadeze “National Post” paralajmëroi se vendimi i çiftit mbretëror për t’u zhvendosur në Kanada kishte zbuluar një nga elementët më të shëmtuar të karakterit kombëtar kanadez.

“Nëse marrim vlerësimin e nivelit më të ulët prej 1.7 milion dollarë në vit, kostot e sigurimit të mbretërve do të rezultojnë të jenë afro 4.5 cent për frymë”, u shpreh eksperti.

Ai tha se nëse qarku kishte një respekt më të shëndetshëm për institucionet e veta dhe e merrte veten seriozisht si një vend, atëherë nuk do të debatonte për një çështje të tillë.

Lajmi bëhet i ditur pasi Harry dhe Meghan u detyruan të tërhiqnin një pretendim se ata ishin njerëz të mbrojtur ndërkombëtarisht,  të drejtën për të patur truprojat kudo që të shkonin.

Ka pasur një mosmarrëveshje në rritje se kush do të marrë faturën vjetore të sigurisë së çiftit, ndërsa ata pritet të kalojnë kohën e tyre midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Kanadasë.

Dje një ekspert juridik tha se çifti bëri një gabim duke supozuar se do të merrnin mbrojtje kudo ku jetojnë nëse nuk kryejnë më detyrat mbretërore.

Dai Davies, një ish-shef i lartë mbikëqyrës që drejtonte njësinë e mbrojtjes së familjes mbretërore të Metropolitanit, shtoi se nuk ka dëgjuar kurrë për njerëz të mbrojtur ndërkombëtarisht.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se forcat politike do arrijnë marrëveshje për çështjen e listave?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

GjKKO vendos konfiskimin e pasurive të Klemend Balilit, njihet si 'Eskobari i Ballkanit'