Nuk justifikoi pasurinë, KPA lë në fuqi vendimin e KPK për shkarkimin e gjyqtarit Tritan Hamitaj nga detyra

Nuk justifikoi pasurinë, KPA lë në fuqi vendimin e KPK për shkarkimin e gjyqtarit Tritan Hamitaj nga detyra

Seanca dëgjimore në KPK për Tritan Hamitaj në 2020

Kolegji i Posaçëm i Apelimit, ka lënë në fuqi vendimin e 19 shtatorit të 2020-tës të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (KPK) për shkarkimin e gjyqtarit të gjykatës së Apelit në Durrës, Tritan Hamitaj.

Lënia në fuqi e shkarkimit të Hamitajt ka hyrë në fuqi ditën e sotme nga trupi gjykues i Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, i përbërë nga Albana Shtylla  kryesuese, Natasha Mulaj relatorë dhe Ina Rama, Rezarta Schuetz, Sokol Çomo anëtarë.

Tritan Hamitaj nuk rezultoi i pastër në kriteret e vlerësimit të figuriës sa i takon pasurisë dhe profesionalizmit.

Tritan Hamitaj e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1999 dhe përgjatë dy dekadave ka punuar si gjyqtar në Gjykatën e Lushnjes, atë të Durrësit dhe Gjykatën e Apelit në Durrës. Hamitaj ka mbajtur edhe pozicionin e anëtarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë në vitet 2010-2015.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS publikon listën e 61 kandidatëve për 14 majin, është e duhura?×

Lajmi i fundit

Kthehet ora verore, në mesnatë akrepat shkuan 60 minuta para

Kthehet ora verore, në mesnatë akrepat shkuan 60 minuta para