Nuk lejohet kthimi pa autorizim në atdhe, bllokohen dhjetëra emigrantë shqiptarë në Janinë

Shqiptarët e bllokuar në Janinë

Dhjetëra shqiptarë mbërritën vonë pasdite në Stacionin e Autobusëve të Janinës duke dëshiruar të transferohen në vendin fqinj. Shumica kishin nisur nga Athina, dhe megjithëse e dinin se kalimi ishte i mundur vetëm me një konfirmim me shkrim nga Ambasada ose Konsullata, ata nuk e kishin bërë këtë. Me të mbërritur në Janinë, ata u njoftuan se shërbimi i autobusit për në Kakavijë ishte ndalur për shkak të masave për parandalimin e epidemisë koronavirus

Pra, të ndarë në grupe, ata donin të përdorin taksitë që ishin në stacion. Drejtuesit e taksistëve refuzuan itinerarin dhe njoftuan policinë duke ndaluar përpjekjen e shqiptarëve për të udhëtuar me  këmbë drejt  Kakavijës në mënyrë që të protestojnë për mbylljen e kufirit nga atje. Forcat e policisë mbeten në Ktel po monitorojnë shqiptarët, derisa të gjejnë një mënyrë për t'u kthyer në Athinë! Duhet të theksohet se një vendim i qeverisë shqiptare ndalon çdo kalim të kufirit pa një konfirmim nga ambasada ose Konsullata shqiptare. Sot në Kapshticë dhe në Kakavijë nuk u lejuan të kalojnë. 

d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se sot do të arrihet një marrëveshje mes palëve politike për reformën zgjedhore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Bie qeveria tranzitore, po identifikimi biometrik në gjithë vendin! Hajdari detaje nga takimi 9 orësh me ambasadorët