Nxënës të infektuar, 4 klasa në gjithë vendin vijojnë mësimin online! 1800 mësues nga 31 mijë ende të pavaksinuar ndaj COVID

Pas fluksit të infektimeve me COVID në shkolla gjatë muajit tetor çka solli karantim të klasave në disa qytete të vendit, ku mësimi u vijua online për 14 ditë aktualisht situata duket më e qetë.

'Aktualisht keni një rënie të njoftimeve nga zyrat arsimore për karantinim të klasave. Kemi katër klasa të shpërndara, dy në Tiranë, një në Kamëz dhe një në Mallakastër.'- tha Fiqiri Cifliku.

Në radhët e mësuesve mungesat janë minimale thuajse të njëjta si në kohën para pandemisë, ku sipas Fiqiri Ciflikut, përgjegjës sektori në Drejtorinë e Përgjithshme të Arsimit Parauniversitar, ka ndikuar procesi i vaksinimit.

'Nga totali i 31 mijë punonjësve që kemi në sistem vetëm 1800 janë të pavaksinuar dhe këta kanë depozituar pranë drejtorive të shkollave një dokument që vërteton që e kanë kaluar COVID jo më shumë se 6 muaj nga data aktuale ose kanë një vërtetim nga mjeku i familjes apo nga mjeku specialist për arsye se nuk mund ta administrojnë vaksinën në këtë moment.'- u shpreh Cifliku.

Nëse në një klasë ka raste me COVID, bëhen tampone për disa ditë dhe Drejtoria e Shëndetit Publik vendos në bazë të numrit të infektimeve nëse klasa do të karantinohet apo jo.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

John

Strumbullari i 21 Janarit, Meta i fshihet pyetjes, flet për marrjen e LSI-së: Mezi pres të heq kostumin e presidentit! Thumbon Bashën: Më pret populli i 2 marsit i cili do lider me karakter