Nxënësit nga sot rikthehen në klasa, drejtoresha e shkollës 'Edith Durham': Vendimi ishte i duhur, mësimi nën masat antiCOVID

Pas propozimit të Komitetit Teknik të Ekspertëve, nxënësit e arsimit parauniversitar janë rikthyer për të zhvilluar mësimin fizikisht në klasa e jo më të kombinuar online. Drejtoresha e shkollës 'Edith Durham', Majlinda Dervishi tregoi për Report Tv se rregullat anti-covid janë të njëjta ashtu si në fillim të vitit shkollor.

Në çdo klasë është dezinfektanti i tavolinave dhe dezinfektanti i duarve për nxënësit apo edhe në hyrje të mësimit, çdo nxënës dezinfektohet, i matet temperatura dhe më pas hyn në ambientet e brendshme të shkollës. Nuk lejohet asnjë njeri i huaj gjatë kohës së mësimit që të hyjë në ambientet e brendshme të shkollës. Ne kemi kombinuar dhe hyrjen dhe daljen e nxënësve në dy drejtime të ndryshme”-u shpreh drejtoresha Majlinda Dervishi.

Drejtoresha thotë se rikthimi në klasa u prit mirë si nga nxënësit ashtu dhe nga mësuesit të cilët në këtë mënyrë e kanë më të lehtë për të kontrolluar aftësitë e tyre.

Kthimi në skenarin e parë ishte shumë mirë për të dyja grupet, edhe për mësueset dhe për nxënësit sepse tashmë kemi mundësi që t'i kontrollojmë fizikisht në shkollë. Jo se mësimi online nuk ka funksionuar, ka funksionuar normalisht por nuk është njësoj sikurse zhvillimi i mësimit në klasa edhe për nxënësit por edhe për mësuesit”-tha Dervishi.

Për shkak të ndarjes në dy grupe me nga 15 nxënës, orët janë të reduktuara në 30 minuta. Pushim të madh nuk ka pasi nuk lejohet konsumimi ushqimeve, por ka pushimeve të vogla 5 minutëshe ndërmjet orëve.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:13
Nxënësit rikthehen në klasa, Kushi publikon fotot: Çdo gjë ka ecur mbarë! Mirënjohje nxënësve, prindërve dhe sidomos mësuesve
1 / 18
2 / 18
3 / 18
4 / 18
5 / 18
6 / 18
7 / 18
8 / 18
9 / 18
10 / 18
11 / 18
12 / 18
13 / 18
14 / 18
15 / 18
16 / 18
17 / 18
18 / 18

Nxënësit e arsimit parauniversitar u rikthyen sot në banka, ndërsa Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka publikuar në Facebook disa foto nga rinisja e procesit mësimor.

“Sot, në të gjithë vendin ka rinisur procesi mësimor sipas skenarit të parë në bankat e shkollës për të gjithë nxënësit e arsimit parauniversitar, ku çdo gjë ka ecur sipas parashikimeve dhe duke respektuar rregullat e higjienës dhe distancimit fizik”, shkruan Ministrja Kushi.  

Ajo ka shprehur mirënjohjen e saj për nxënësit, prindërit dhe në veçanti për mësuesit.

 “Mirënjohje pa kufi për të gjithë nxënësit dhe prindërit, por sidomos për mësuesit tanë, të cilët falë sakrificës e përkushtimit të pashoq kanë treguar se janë heronj të vërtetë në një kohë kaq të vështirë. Respekt”, përfundon mesazhin e saj ministrja.

Ora 16:59
‘Ndihemi me të çlirët’ gjimnazistët në Fier rikthehen në shkollë: Mësimi është më i rregullt (VIDEO)

Pasi qëndruan tre muaj në shtëpi, nxënësit e shkollave 9-vjeçare dhe të mesme janë rikthyer të gjithë në bankat e shkollës. Ata e kanë mirëpritur vendimin e Komitetit të Ekspertëve, pasi mësimi online ka krijuar mjaft boshllëqe në mësime. Ndjekim intervistat e realizuara sot në gjimnazin "Janaq Kilica" në Fier.

“Na kishte munguar. U rikthyem. Ndihemi më mire”, tha një nxënëse.

“Ndihemi më të çlirët. Mësimi është më i rregullt. Mësojmë më shumë. Gjithçka është më e qartë”, u shpreh një tjetër”, tha një tjetër.

“U rikthyem në bankat e shkollës pas një tre mujori që ishim online. Jemi rikthyer të gjithë. Mësimi bëhet me dy turne dhe respektojmë masat e COVID. 16 nxënës është klasa ime. Krahasim me online është më mirë, pasi jemi më pranë mësuesve dhe mësimi shpjegohet më mirë dhe më i saktë”, tregoi një tjetër.

Gazetari: Keni vështirësi që në pak orë i bëni të gjitha lëndët?

‘Vështirësi ka, por me mundim nga ana jonë dhe e mësuesve mundohemi që të ja dalim”, përfundoi nxënësja.

I.K./J.SH./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është rimëkëmbur ekonomia juaj familjare pas vështirësive të hasura gjatë pandemisë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Mbyti tre vajzat e tij në rezervuar pasi u zu me gruan, ekzekutohet babai monstër në mes të sheshit