OKB: Kriza globale e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti ukrainas i Odesës nuk hapet

OKB: Kriza globale e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti ukrainas i Odesës nuk hapet

Kreu I Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley duke ju referuar krizës së ushqimit u shpreh se bota mund të përballet me një “stuhi të fortë”.

“Nëse porti i Odesës nuk hapet, kjo vetëm do ta përkeqësojë problemin”, tha ai.

Ka 49 milionë njerëz në 43 vende që "po trokasin në derën e urisë" dhe bota do të përballet me urinë, destabilizimin dhe emigracionin masiv nëse nuk e kalojmë problemin, tha ai duke folur në një panel në Forumin Ekonomik Botëror. në Davos.

Beasley theksoi se "ka mjaftueshëm liderë në Davos këtë javë për t'i dhënë fund urisë në botë".


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/Zelensky: Rikthimi i Krimesë do të kushtont qindra, mijëra vdekje! Burg përjetë për ushtarin e parë rus që kreu krime lufte


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Kreshnik Spahiu: Pse protesta anti-amerikane fillon nga 4 korriku?