'Oligarkët e kanë blerë me vila', Topalli i rendit Bashës dhuratat: Në vende të bukura në Vlorë, Tiranë, Durrës, Lalz e Hamallaj

Lulzim Basha dhe Jozefina Topalli

Ish-nënkryetarja e demokratëve Jozefina Topalli refuzoi komisionin e ngritur nga Lulzim Basha për përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë dhe në një intervistë për “Vizion Plus”, Topalli sqaron se nuk do t’i pranojë asnjëherë truket politike që përdor lidershipi i opozitës.

Kritikat e Topallit ndaj Bashës nuk datojnë sot, por prej vitit 2005 kur ai erdhi në PD, pasi sipas Topallit, Basha ka vënë interesin ekonomik mbi parimet politike.

Nuk bëjnë dot opozitë. Në momentin që blihet lidershipi i opozitës, nuk ka më opozitë. Po nëse implikohesh në interesa të përbashkëta me oligarkë dhe të blejnë, të dhurojmë qoftë edhe vila apo pallate në vende të bukura në Vlorë, në Tiranë në Durrës, në Lalz, në Hamallaj, sigurisht që ti s’bën dot opozitë. Nuk ka përçarës më të madh në historinë 30-vjeçare sesa rasti aktual i lidershipit të opozitës. PD ka për detyrë të çlirohet nga pengmarrja. Një person që ka mbajtur karrigen e kryetarit të partisë dhe është filmuar se ka falsifikuar votat, nuk duhet të qëndrojë. Historia e tij është historia e një axhende ekonomike. Në një situatë të tillë, shumica e shqiptarëve nuk pajtohet, ndaj janë edhe pa alternativë. Tradhtia më e madhe që ka bërë është se e ka lënë vendin pa opozitë. Ka dezertuar nga detyra për të bërë betejë”, deklaron Topalli. Këtë vit, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka ndërruar shtëpi. Tashmë, ai nuk jeton më në apartamentin e tij në katin e 12-të, pranë kullave afër stadiumit “Arena Kombëtare”, por është zhvendosur kompleksin e vilave “Long Hill”, në periferi të Tiranës. Ky kompleks është ndërtuar nga biznesmeni Agron Papuli, i cili është akuzuar më herët nga PD-ja si oligark. Duke bërë një kërkim të thjeshtë tek agjencitë imobiliare, mësohet se një shtëpi në këtë zonë kushton mesatarisht 410 mijë euro, e ndërsa për ta marrë me qira kushton rreth 2.4 mijë euro në muaj. Vilat në këto zonë janë kryesisht dy katëshe, me pishinë dhe në këtë zonë jetojnë diplomatë, bankierë dhe personazhe të njohura të biznesit", tha Topalli.

/b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?

Komento

Komente

 • mani: 10/09/2020 00:16

  HABITEM sesi genjehen disa syleshe nga PD ,,,KJO parti hajdutesh dhe kriminelesh....ptu,ptu,ptu,,ptu,,,rrace e poshter maloku....

  Përgjigju
 • PËR POPULLIN: 09/09/2020 10:42

  KOMENT BRILANT KJO TREGON QË KA NJERËZ SI POPULLI ME INTELEKT QU 90 PO KA DHE IDJOTËR. FAKTE MË TË QARTA SKA SE KU TË SHKOJN FAKTE PËR LYLIN,XEN SY PESHKAQENIN, SALHEU,FATMIR MEDIU ME SHOK E KTA LËVIZIN TË LIR E MARIN PJES NË POLITIK. MJER SHQIPTARËT POR DUHET TË MARIN SHËMBULL NGA POPULLI. KUSHDO QOFSHIN SI NGA ED PALLA I PS E NGA PD ANZISHQIPTARE KAN VJEDHUR TU JEPEZ AJO QË MERITOJN

  Përgjigju
 • Populli: 09/09/2020 09:32

  keto jane akuza shume te renda ne momentin qe dalin nga goja e nje ish funksionare te larte te shtetit.. O beni shtet e futini hajdutet brenda ose lereni shqiperine ne dore te tre personave.. E lodhet sh kete popull....

  Përgjigju
 • Babi: 09/09/2020 07:51

  Politikanet ne SHQIPERI e kane mendjen vetëm te pervetsojne djersen e popullit.

  Përgjigju
 • albblog: 08/09/2020 23:09

  Edhe ti nje m.. je!!!!!.... mos na u be si e virgjer sepse je ajo qe e therisnin moldave

  Përgjigju
 • Topalli: 08/09/2020 23:05

  Ky eshte kryeministri I ardhshem qe pretendon te bohet o popull dhe votojeni ket hajdut,vrases se do ja shifni hajrin,jo se eshte me e mire ajo artikull shkruesja,se edhe ajo boll ka bo ne Shkoder.

  Përgjigju
 • O tej: 08/09/2020 22:44

  Basha eshte fukara ne tru ka tru peshku

  Përgjigju
 • Koha e hajnave: 08/09/2020 21:40

  Edhe ju te PD keni vjedh te tane pa perjashtim,kjo parti duhet shkri bashke me komunistat qe ka mrena se jane shume te konsumum,dhe asnje popull ne bote nuk ju beson ma.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

FOTO-EKSKLUZIVE/ Kush është autori që sulmoi me armë në zyrat e PD-së, i dënuar në 2014 me 8 vite burg për vrasje në Itali