Osmani pret në takim sekretarin gjerman të Ministrisë së Jashtme: Gjermania pro liberalizimit të vizave, të thellojmë bashkëpunimin

Miguel Berger dhe Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Miguel Berger. Në këtë takim është diskutuar për marrëdhëniet mes Kosovës e Gjermanisë, ku Osmani ka shprehur falënderimin për mbështetjen pozitive të Gjermanisë ndaj liberalizimit të vizave.

Presidenca bën me dije se Osmani ka theksuar nevojën e thellimit të mëtutjeshëm të raporteve ndërmjet dy shteteve, duke përfshirë bashkëpunimin ekonomik, diplomatik e kulturor.

Ndër të tjera, presidentja ka theksuar në takim procesin e dialogut me Serbinë, ku është shprehur se duhet te jetë prioritet për Kosovën gjetja e të zhdukurve si dhe përmbyllja e procesit me njohje reciproke.

Në lidhje me aksidentin tragjik në Kroaci ku humbën jetën 10 shqiptarë nga Kosova, Beger ka shprehur ngushëllimet. Ndër të tjera Geber është shprehur se Gjermania është në favor të liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës. Ai, gjithashtu ka deklaruar se Gjermania do të vazhdojë të përkrahë Kosovën në fusha të ndryshme dhe se janë të gatshëm për thellim të mëtejshëm të bashkëpunimin bilateral mes dy shteteve.

SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Prifti i shfrenuar italian i arrestuar për drogë rezulton HIV-pozitiv