Pamje mahnitëse nga Antarktida, pinguinët sfidojnë lartësinë teksa zhyten në ujë për ushqim

Pamje mahnitëse vijnë nga Antarktida, teksa kamera e Bertie Gregory nga National Geographic ka filmuar pinguinët e vegjël që zhyten nga 15 metra lartësi në ujërat e ftohta të oqeanit.

Ashtu si një grup adoleshentësh që grumbullohen majë një shkëmbi, duke pritur të shikojnë kush do të jetë aq i guximshëm sa të zhytet në ujë, qindra pinguinë mblidhen në majë të një shkëmbi akulli në Antarktidë për të fluturuar nga rreth 15 metra lartësi.

Uria i shtyn këta pinguinë të shkojnë buzë shkëmbit dhe të zhyten në ujë. Pas disa sekondash ata dalin në sipërfaqe teksa kërkojnë ushqim për të mbushur barkun e uritur, peshk i freskët, apo kallamar. Gradualisht, pinguinët hidhen një e nga një për të përshkuar ujin.

G.K/E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja Spanjë – Angli, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

I nxehti afrikan, evitoni daljet nga ora 11:00 - 18:00! Këshillat që duhet të ndiqni 

I nxehti afrikan, evitoni daljet nga ora 11:00 - 18:00! Këshillat që duhet të ndiqni