Pamjet e mahnitshme nga sateliti që tregojnë ndryshimin e madh të planetit (FOTO)

Pamje nga sateliti i një hoteli në shkretëtirë në Kinë

Një nga mitet më të famshme është se Muri i Madh i Kinës është e vetmja arritje njerëzore që mund të shihet nga hapësira.

NASA e hodhi poshtë këtë mit duke na treguar se ka shumë më shumë gjëra të bëra nga njeriu që mund të shikohen nga lart.

Disa prej tyre janë mahnitëse, kurse disa të tjera tregojnë gjendjen e rëndë në të cilën ndodhet vendi në të cilin jetojmë.

Më poshtë janë 22 foto të pamjeve mahnitëse nga hapësira:

1. Pamja e zjarreve në Amazon është shkatërruese.

2. Hijeshia e ndërtesave arabe është mahnitëse.

3. Ata shkopinj në dukje të vegjël dikur ishin një pyll.

4. Ndotja po helmon oqeanet.

5. Fushat perfekte simetrike që mund të shihen nga hapësira.

6. Ngjyra e pellgjeve nga një minierë kaliumi në Utah tregon një gjendje të ndryshme avullimi.

7. Disa dekada më parë askush nuk  mendonte se njerëzit do të krijonin ishuj të tërë si “Palm Island” në Dubai.

8. Ky imazh mund të duket si një hartë ose qarqe elektrike, por në të vërtetë këto janë fusha të naftës në Argjentinë.

9. Nëse nuk mund të shkoni në hapësirë, sillni yjet në Tokë.

10. Një model mozaiku përkrah një rruge në Arizona.

11. Një minierë masive diamantesh e gërmuar e quajtur “Big Hole” nuk mund të injorohet.

12. Plantacione të dizajnuara në mënyrë të përsosur pranë Brazilit, ku Toka u përdor si kanavacë.

13. Strukturat e rrugës duhet të konsiderohen herë pas here si vepra arti.

14. Një oaz i krijuar nga njeriu në mes të askundit

15. Stacioni i Kërkimit Kohnen në Antarktidë shkaktoi një panik në internet, duke zhvilluar teori në lidhje me këtë strukturë misterioze të kapur nga një satelit në  Google.

16. Minierat duken sikur po ju ftojnë t'i prekni ato dhe është e vërtetë, ato janë gjigante.

17. Jo të gjitha ndryshimet e bëra nga njeriu janë të këqija, shikoni këtë hotel të mahnitshëm në mes të shkretëtirës së Kinës.

18. Ja si duket Muri i Madh i Kinës nga hapësira.

19. Një nga fenomenet më të trishtuara të kohës sonë, shpyllëzimi

20. Natyra kurrë nuk do të ndalojë së befasuari me ne. Kjo është një pikturë abstrakte e bërë me bojë ari dhe jeshile të quajtur Lumi Amazon.

21. Lava lëvizëse krijon një efekt spektakolar.

22.Temperaturat e ngrohta në ujëra shkaktojnë shkrirjen e akullit. Ne duhet të kujdesemi më mirë për shtëpinë tonë.

23. Në fund të fundit, natyra na do me të vërtetë. Këtu është një akullnajë në formë zemre në Grenlandë.

  • Sondazhi i ditës:

    Raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit: si te duket?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rama mbërrin në Shkup, i shoqëruar nga Vuçiç dhe Zaev! Kryeministri i Maqedonisë së Veriut: Ballkani është shtëpia jonë e përbashkët europiane