Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje

1673266156_Papa.JPG

Papa Françesku ka folur për mediat pas vizitës së tij në Sudanin e Jugut. Teksa foli për luftën në Ukrainë, Papa tha se është i gatshëm të takohet me dy presidentët e Ukrainës dhe të Rusisë për të arritur një marrëveshje që t’i japë fund luftës.

Ai zbuloi edhe vizitën e tij në ambasadën ruse në Vatikan në përpjekje për të siguruar një takim me Vladimir Putin në ditën e dytë të luftës në Ukrainë.

“Jam i hapur për të takuar të dy presidentët e Ukrainës dhe Rusisë. Unë nuk shkova në Kiev sepse nuk ishte e mundur të shkoja për momentin. Në ditën e dytë të luftës shkova në ambasadën ruse, doja të shkoja në Moskë për të biseduar me Putinin dhe më dukej një mundësi e vogël, atëherë ministri Lavrov më tha do të shohim, më vonë”-u shpreh Papa Françesku.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky gati të ndryshojë ministrin e Mbrojtjes! Kiev: Nuk do i përdorim raketat amerikane kundër Rusisë


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Po transportonte cigare kontrabandë për t’i shitur në dyqanin e tij, arrestohet 36-vjeçari në Devoll

Po transportonte cigare kontrabandë për t’i shitur në dyqanin e tij, arrestohet 36-vjeçari në Devoll