Papa: Kujtojmë shfarosjen e hebrenjve, historia po përsëritet edhe në Ukrainë

Papa: Kujtojmë shfarosjen e hebrenjve, historia po përsëritet edhe në Ukrainë

1669985006_ewngikgfiufeh.jpg

Të hënën e kaluar, Qendra për Marrëdhëniet Katolike-Hebraike e Universitetit Katolik të Lublinit përkujtoi përvjetorin e 'Operacionit Reinhardt.

 Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai shkaktoi shfarosjen e pothuajse dy milionë viktimave, kryesisht me origjinë hebreje.

Papa tha se historia po përsëritet në luftën mes Ukrainës dhe Rusisë, i cili përsëri bëri thirrje për paqe, raportojnë mediat e huaja.

“Kjo ngjarje e tmerrshme na zgjoi të gjithëve për rezoluta dhe veprime për paqen. Dhe historia po përsëritet tani dhe le të shohim se çfarë ndodh në Ukrainë. Le të lutemi për paqen". Tha Papa gjatë audiencës së të mërkurës në sallën Pali VI.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin: Rusia do të ndjekë interesat e saj me çdo mjet! Kërcënimi i një lufte bërthamore po rritet! Operacioni special do të jetë i gjatë


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është i drejtë vendimi për të shtyrë Komisionin Hetimor për ‘McGonigal’?×

Lajmi i fundit

Temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius, moti për sot

Temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius, moti për sot