Paradoksi / Kryemadhi akuzoi qeverinë për rritjen numrit të vdekjeve për panik, Basha e akuzon për fshehjen e viktimave

Opozita shqiptare vijon të jetë mjaft kontradiktore sa i takon qëndrimeve të saj në raport me masat e ndërmarra nga qeveria për përballimin e koronavirusit. Teksa Lulzim Basha deklaroi mbrëmjen e së enjtes se qeveria ka fshehur qindra të vdekur me covid-19, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, disa muaj më parë akuzonte qeverinë se ka shtuar numrin e të vdekurve, për të ngjallur panik dhe justifikuar masat kufizuese.

Në 5 maj 2020, Monika Kryemadhi, deklaronte se të moshuarit kanë vdekur për shkaqe të tjera, por qeveria i ka shpallur si të vdekur nga COVID-19. Pra, në varësi të interesave politike, opozita një herë akuzon qeverinë se i fsheh dhe ul numrin e vdekjeve me covid dhe një herë se i rrit numrat. 

Në 5 maj 2020, Monika Kryemadhi deklaronte se “Edhe për ato persona që janë të vdekur ne nuk themi nëse kanë sëmundje të tjera shoqëruese apo jo. Ne nuk themi se sa persona të tjerë vdesin për shkak të sëmundjeve të tjera. Këta që ne i konsiderojmë të sëmurë me covid, a kanë vdekur nga covid apo kanë vdekur nga shkaqe të tjera dhe covid ka qenë një shkak tjetër anësor. Kjo ka pas ka një ristrukturim të strukturave të ekonomisë globale, por ne si Shqipëri, pavarësisht se liderin e kemi suprem, një pikë në oqean jemi. Një nga gabimet që ka bërë qeveria ka qenë vendosja e panikut dhe e terrorit psikologjik tek qytetarëve.... Struktura e vdekjes. Nuk duam numra. Arsyeja pse ka vdekur. Cila është arsyeja mjekësore e këtij personi që ka vdekur? Të paktën për periudhën e karantinës. Mua para ca vitesh mua më ka vdekur daja im nga gripi. Mos u merrni me numrin e të vdekurave.  Djalli takoi Zotin dhe i tha që do të marr duke hedhur kolerën 100 mijë njerëz. Por kur ra kolera vdiqën 400 mijë. Kur e pyet Zoti pse vdiqën 400 mijë, ai tha 300 mijë vdiqën nga frika. Frika dhe paniku është një gabim shumë i madh”. 

VIDEO/ Ja çfarë deklaronte Monika Kryemadhi për vdekjet nga Covid

Gjashtë muaj më vonë, Lulzim Basha pretendon të kundërtën. Basha pretendon se për periudhën mars-tetor 2020 janë raportuar 509 vdekje nga covid, ndërsa sipas tij, janë 923 viktima nga covid-19. “Që ky është fakt ne e kemi bërë edhe objekt bisedash. Normalisht Prokuroria duhet të vinte t’i merrte këto letra sonte këtu. Ne kemi edhe listat me emrat e plota. Me emra dhe mbiemra nga morgu”, tha Basha.

 

VIDEO/Ja çfarë deklararonte Lulzim Basha për vdekjet nga Covid

Ndërkaq, propaganda e opozitës është karakterizuar nga paradokse që në fillim të pandemisë, duke lëkundur besueshmërinë dhe seriozitetin e PD-LSI-së. 

Në 23 shkurt 2020, nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, reagoi ashpër kudër mbylljes së një shkolle për dy javë nga frika e koronavirusit, duke e konsideruar jetë veprim sipas përhapje paniku. Ndërkaq, pas mitingut që organizoi Presidenti Ilir Meta në 2 mars para Presidencën, PD-LSI akuzuan qeverinë se po vonohej me marrjen e masave mbrojtëse.  

Gjashtë javë më vonë, opozita ndryshoi ‘pllakën;, duke thënë se masat ishin të ashpra dhe të pajustifikueshme. Madje, në 21 prill 2020, përfaqësuesi i PD-së Oerd Bylykbashi, duke kundërshtuar zgjatjen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore deklaronte se “shifrat e Edi Ramës, 609 të identifikuar me virus dhe 26 të vdekur, nuk e justifikojnë aspak zgjatjen deri në qershor kur të tjerët me kriza të vërtetë shëndetësore po i zgjasin vetëm 3-4 javë”. 

Ndërkaq, në 3 maj 2020, Partia Demokratike deklaronte se piku i covid-19 kishte kaluar. “Qeveria, përtej çdo arsyetimi të logjikshëm, vazhdon të mbajë spitalet mbyllur për qytetarët. Kjo situatë është e pandryshueshme, megjithëse shifrat e prodhuara nga vetë qeveria, tregojnë se piku ka kaluar”, thuhet në deklaratën për shtyp të PD. Faktet tregojnë së qëndrimet e opozitës nuk kanë lidhje me realitetin dhe shqetësimin për pasojat e covid, por me llogaritë e saj politike. 
 

E.M./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se kolaudimi i automjeteve në shtet do të sjellë përmirësim të shërbimit dhe sigurisë?

Komento

Komente

 • O tej: 21/11/2020 14:23

  LSI force e Pare...... me mut lare....

  Përgjigju
 • Kacidhe: 21/11/2020 14:21

  Kesaj i thone lesh e li ...me te i dhi...

  Përgjigju
 • Albana: 21/11/2020 14:00

  Pershendetje, ju lutem mos besoni politikanet. Monika thoshte qe nuk ka COVID. Veç kesaj militantet thoshin qe qeveria paguan per te rritur shifrat e vdekjeve. Ke te besoj. Irrisin shifrat se marrin para nga Europa. Maskaralleku shkonte deri atje, sa thoshin se shkojne ne shtepi u japin 50 mije leke famijareve qe te pohojne se vdiq nga COVID-i edhe pse mund te kishte vdekur nga ndonje semundje tjeter. Kjo eshte me se e vertete. Ju lutem degjoni profesionistet, mjeket, jo Monika tyryfycken apo Bardh Debilin. Ata duan te fitojne nga kjo gje. Votoni ke te doni, vetem jo L......RESPEKTE.

  Përgjigju
 • robi: 21/11/2020 12:38

  Une thom ti besojme Nafije dybekut hundekalit se eshte bekuar nga mond bektagjiu.

  Përgjigju
 • Mirditor: 21/11/2020 12:19

  Edi Rama është kryeministri e nuk mund ti di të gjitha se qa bahet në të gjitha fushat.po kto pushtetaret shqiptar tallen me zgjuarsin e shqiptarve. Rrezik me than se tërmetin e shkaktoj Rama. Kaq të poshter jan politikanet. Është në dore të shqiptarve që mos ti besojn kto budalliqe

  Përgjigju
 • Arbëri: 21/11/2020 11:11

  Unë nuk mundem ta kuptojë se pse këta plehra quhen opozit...???

  Përgjigju
 • oni: 21/11/2020 11:09

  sa po i digjka ky muhabet qeverise!!!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Kreshnik Spahiu: Venecia i dha të drejtë Ramës, s’përshëndeti bojkotin e opozitës