Parashikimi i motit për ditën e sotme, temperaturat arrijnë në 33 gradë

Parashikimi i motit për ditën e sotme, temperaturat arrijnë në 33 gradë

Foto ilustruese

Ditën e sotme, deri në orët e mesditës territori do të jetë në mbizotërimin e kthjellimeve në pothuajse gjithë Shqipërinë. Ndërsa në orët vijuese pritet që vranësirat gradualisht të shtohen, ku më të fokusuar do të jenë në zonat Verilindore. Sipas Meteoalb, në pjesën tjetër të vendit do të ketë vetëm kalime të lehta e të përkohshme të vranësirave.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 12°C deri në 33°C.

Era do të fryjë e mesatarisht në det me shpejtësi mbi 35 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar dallgëzim mbi 2 ballë.

Europa Lindore dhe Britania e Madhe do të jetë në ndikimin e kthjellimeve dhe kalimeve të pakta të vranësirave. Po ashtu pjesa më e madhe e Gadishullit të Ballkanit do të jetë në ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave të shpeshta të cilat do të krijojnë mundësi për reshje të pakta. Ndërsa pjesërisht Europa Qendrore dhe Veriu i kontinentit do të jenë më vranësira të shumta, KU ato do të gjenerojnë shira në këto rajone të Europës.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Sot i vendosën eksploziv në garazhin e hotelit në Sarandë, historia përsëritet për drejtorin e FSDKSH- së! Një vit më parë tritol në tarracë