Parti e re, me kandidatë të vjetër (që kandidojnë edhe ku të duan madje)

Pyetjes nëse Sali Berisha do të jetë kandidat në listat e Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është përgjigjur me një lloj karshillëku të enjten mbrëma. Ai konfirmoi se jo vetëm Berisha do të ishte deputet sërish pas prillit të vitit 2021, por madje ka dorë të lirë ta zgjedhë qarkun ku do të listohet. E thënë siç e tha Basha: “Do të garojë ku të dojë”.

Sigurisht që deri më sot nuk ka qenë e vështirë të shquhej se Sali Berisha qëndron pas çdo vendimarrjeje të rëndësishme në Partinë Demokratike. Ai ka dhënë bekimin pë spastrimin e partisë nga kundërshtarët e Bashës, ka mbështetur dhunën brenda dhe jashtë Kuvendit me thirrje të hapura, ka përpiluar “strategjinë” e djegies së mandateve dhe atë të bojkotit të zgjedhjeve.

Pra, që Berisha ka dorë të lirë të bëjë ç’të dojë në PD nuk habit askënd. Me gjasë, Basha nuk arrin ta dallojë se kur pyetet për Berishën askush nuk e vë në dyshim që mund të bëjë çfarë të dojë në atë parti, por thjeshte ekzistojnë fije dyshimi se ky njeri normalisht, në një moshë të caktuar mund të tërhiqet nga politika aktive.

Gjithsesi kandidimi i tij është paralajmëruar prej një muaji teksa figura kyçe brenda PD e kanë cilësuar si një ish-deputet shumë aktiv përmes denoncimeve në internet. Pra si kontribute tashmë i njihet qytetari dixhital. Por në përgjigjen e djeshme të Bashës është e tepërt përulja që ai nuk e fsheh më. Kreu i PD harron se për përzgjedhjen e kandidatëve, është ngritur ai Komisioni që po veton propozimet e bazës dhe jo vetëm.

Për hir të show-t që na ka ofruar me komisionin në fjalë se partia po rinohet, duhej që sëpaku të mos e shtonte në përgjigje atë pjesën se Berisha mund ta zgjedhë ku dhe si të dojë qarkun.

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Universitetet mësim online dhe mbyllen konviktet, ju duket i drejtë vendimi i Komitetit të ekspertëve?

Komento

Komente

 • Akrepi: 19/09/2020 09:14

  Te respektosh liderin hitorik te c'do partie , eshte detyre e c'do antari te partise . Kur zoteri Basha thotse Berisha do te kandidoje ku te doj , ka parasysh liderin e partise se tij ; me te mirat dhe te keqiat qe ka , por gjithsesi duhet respektuar . Nese zoteri Rada radhit njemije te keqia , per cilindo qe nukse i duhet , mir ben , kjo eshte ne kenaqesit e tij .C'do njeri nukse duhet respektuar - cilidoqoft ai - vetem kur ben tradheti ndaj atdheut . Ketu ,-ne sjellien e Bashes- s'ka perulie ,por respekt per liderin historik .Edhe respektin kerkoni ta poshteroni !?.

  Përgjigju
  • Cane: 19/09/2020 13:31

   Joooo i nderuari akrep. Në Shqipëri që në kohën e Birishoviçit vetëm tradhtarët dhe hajdutët e kombit vlerësohen e respektohen. Kështu nuk duhet të harrojmë të respektojmë dhe hajdutin kriminelin dhe tradhtarin Berisha. Patjetër që shqiptarët si popull hajdut nuk do e kursejnë respektin për krye hajdutin Sali.

 • O Lulush: 18/09/2020 15:33

  O Lulush Bibilush ... ti je vec nje rrush...

  Përgjigju
  • Haha: 18/09/2020 17:34

   Rrush aguridhe i pa bere

 • O tej: 18/09/2020 15:31

  Parti nender me then ... Parti leshi me spiuna bandite e vrasrs.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Aksident në Fushë-Prezë, përplasen 3 makina, plagosen 6 persona (VIDEO)