Pas kthimit nga SHBA, kryeministri Rama viziton ditën e hënë Kosovën

Albin Kurti dhe Edi Rama

Pas kthimit nga SHBA ku ka marrë pjesë në Asamblenë të OKB-së, Kryeministri Edi Rama do të vizitojë të hënën Kosovën, së bashku me një pjesë të kabinetit të ri qeveritar, pas fteses së bërë nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në letër urimin e dërguar për formimin e qeverisë së re.

7 ditë më parë Albin Kurti e uroi Ramën me rastin e zgjedhjes për herë të tretë kryeministër i Shqipërisë. Në një letër urimi dërguar Ramës për krijimin e qeverisë së re, Kurti nuk heziton ta ftojë atë të vizitojë Kosovën.

Kësaj ftese Rama iu përgjigj menjëherë pozitivisht, duke konfirmuar praninë e tij në Kosovë menjëherë pasi të kthehet nga Asmableja e OKB. Në një mendje të dy liderat janë treguar sa i përket zhvillimit të një mbledhje të përbashkët të të dy qeverie sa më shpejt. 

Në letrën e tij, Kurti shkruan se ky mandat i tretë i Ramës, është po ashtu mundësi e tretë për të realizuar projekte që priten nga shqiptarët në të dy anët e kufirit. Kurti tregohet i gatshëm për të bashkëpunuar për të rritur bashkëpunimin ekonomik dhe shkëmbimit tregtar.

Marrëdhëniet Kurti-Rama nuk kanë qenë asnjëherë të lehta, ku tensionet nuk kanë munguar për çështje të ndryshme, por pavarësisht këtyre duket se nuk mungojnë përpjekjet për të gjetur gjuhën e përbashkët. Forcimi i marrëdhënieve me Kosovën është edhe pjesë e programit të qeverisë 'Rama 3'.

 • Sondazhi i ditës:

  Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?

Komento

Komente

 • Refiku: 24/09/2021 18:47

  Ti flasi vicit , se e po e ve kosoven kunder US njelloj si PD e sales…

  Përgjigju
  • Ra nga fiku: 25/09/2021 08:38

   Do ti flasè qè ç,ke me tè. Do ti tregojè se si bèhet shkaktari i 21 janarit, president. Se si bèhen tutorèt dhe drogaxhinjtè, ministra apo gratè e lehta drejtoresha. Se si bèhet fushatè zgjedhore me "ndihmèn" e Tom Doshit dhe mè pas koalicion me tè. Se si shiten interesat kombètare, duke bèrè "tè diturin" dhe tè dashurin e Vuçiç apo Janullave, aty ku duhet heshtje dhe strategji kombètare pèr hapat e duhura. Se si bèhet vèndi rrumpallè, me njè administratè tè korruptuar deri nè palcè, por nè tè njèjtèn kohè, propagandè pa pushim pèr hedhje hi syve qytetarève. Se si i detyron qytetarèt shqiptarè, tè shesin edhe tokèn e bukès, pèr tè bèrè 25 mijè paund, pèr tè hypur djalin nè kamionat qè hyjnè nè Britaninè e madhe. Pèrballè,,do ketè njè shqiptar, por qè meriton respekt ama. Ai, nuk èshtè as drogaxhi, as hajdut dhe as pazarxhi. Ai, e bèn me nder, familjen nga ka dalè dhe èshtè eukuar, ai nuk i shet interesat e kombit tek fqinjèt gjenocidalè. Nuk do ishte keq pèr ne tè vèndit amè, tè fillonim tè analizonim faktet dhe realitetin.×

Lajmi i fundit

John

Heroina e kapur në Portin e Durrësit, 45.5 kilogramë të gjetura në një kamion të ngarkuar me krom, me destinacion Italinë! Në pranga pronari dhe drejtuesi i mjetit