POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Ministrja Shahini pezullon Konin dhe komandon rektorin e ri! Edhe dekanët pro

Ministrja e Arsimit Besa Shahini ka komanduar në detyrë rektorin e ri në Universitetin e Tiranës, pas pezullimit të Mynyr Konir.

Ai është Bernard Dosti aktualisht zëvendës rektor në Universitetin e Tiranës dhe do të mbajë këtë pozicion deri në përfundim të çështjes dhe dhënies së vendimit të formës së prerë.

Nga ana tjetër edhe dekanët e Universitetit të Tiranës janë shprehur pro vendimit për pezullimin nga detyra të rektorit Mynyr Koni. Ata thonë se ky vendin është mjaft efiçent pasi nën drejtimin e Konit ishte krijuar një situatë ngërçi mjaft shqetësuese.

Në fjalën e tij Dekani Dhori Kule deklaroi se ka ardhur koha që pedagogë dhe studentë të shohin sa e lehtë është që institucioni që mëson të tjerët do mësojë të sillet në mënyrë të ligjshme.

Ndërkohë ministrja Besa Shahini ka kërkuar nga presidenti Ilir Meta të marrë vendimin për shkarkimin e Mynyr Konit, por ai ende nuk është shprehur për këtë çështje.

Në deklaratën e saj për mediat, ministrja Besa Sahini njoftoi se pezullimi i Konit vjen për shkak se nuk ka reaguar pas kërkesave të studentëve, për plotësimin e tyre.

Pezullimi i tij ishte njoftuar më herët edhe nga kryeministri Edi Rama, i cili u shpreh gjatë një takimi me studentë dhe pedagogë se Koni nuk ka mbajtur përgjegjësitë që i takojnë në raport me problemet e studentëve.

Rama tha se pas protestës së studentëve cdo gjë ka lëvizur përveç xhaketës së rektorit, që sipas tij ai vijon që të mos ketë asnjë shqetësim edhe pse pjesa më e madhe e kërkesave të studentëve është përgjegjësi e rektoratit, bazuar te autonomia.

m.v./r.k./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • lona: 15/04/2019 14:13

  Ne qofte se Mynyr Koni duhet te shkarkohet, Dhori Kule duhet te dergohet menjehere ne burg. Ai eshte personi me i korruptuar ne arsimin e larte

  Përgjigju
  • bosi: 15/04/2019 16:35

   Shume e drejte. Ai eshte me i koruptuari. Ka tere jete ne ate pozicion. Thua se ja ka lene babai pasuri.

 • Daja: 15/04/2019 14:00

  Fytyra e Mynur Konit duket qe ka vetem ligesi,nuk e meriton ate pozicjon nje halabak njeri si Koni.

  Përgjigju
 • Haha: 15/04/2019 13:02

  I trodhe rektoret dekanet profesoret oj cuce Kosove

  Përgjigju
 • Kosova e pavarur: 15/04/2019 12:54

  Shyqyr qe doli me te vertete nje burrneshe nga Kosova qe tjua beje burrave shqiptare tete ne dy.

  Përgjigju
 • Spartaku: 15/04/2019 12:52

  Po per rektorin e Universitetit te Shkodres qe nuk ka mbajtur premtimet ndaj studenteve? Godina e re e Fakultetit Ekonomik akoma nuk na eshte vene ne pune dhe nuk mund te bejme mesim ne te edhe pas premtimeve te rektorit.

  Përgjigju
  • @Spartak: 15/04/2019 14:42

   Ne fakt Rektori i Universitetit te Shkodres ka vetem nj pergjegjesdi. te shkarkoje menjehere nga detyra Dekani e Fakulrtetit te Drejtesise Dodan Dodanin dhe Drejtorin e Departamentit Gasper Kokaj, si organizatore te paburra te vandalizmit te godines se fakultetit. Secili prej tyre i raporton ne Darke Nora Dodanit (Malaj) dhe Ed Palokes per "revolten" e studenteve ne Shkoder. Ju nuk jeni burra te denonconi secilin prej tyre qe ju marrin nga 200-500 dhe 1000 euro per provim. Korrupsioni ne fakultete eshte kanceri i universitetit te shkodres!!!!!!!