12 mln euro mashtrim me kartat bankare, 105 të arrestuar në 4 shtete, mes tyre edhe shqiptarë

Gjatë një operacioni nga Europol, janë arrestuar 105 persona në Spanjë, Austri, Mbretërinë e Bashkuar dhe Greqi, mes tyre dhe shqiptarë pasi përmes mashtrimit me kartat bankare kanë pastruar 12 milionë euro.  

Operacioni i koordinuar nga Europol dhe i udhëhequr nga Policia Kombëtare Spanjolle dhe Shërbimi Sekret i SHBA çuar në shkatërrimin e një grupi të krimit të organizuar të përfshirë në mashtrim dhe pastrim parash. Ky rrjet kriminal ka mashtruar 50 institucione financiare përmes kompanive guaskë duke humbur mbi 12 milionë euro.

Organizata, e përbërë nga shtetas të Shqipërisë, Bullgarisë, Kolumbisë, Spanjës, Shteteve të Bashkuara, Greqisë dhe Venezuelës, krijoi kompani guaskë në Shtetet e Bashkuara dhe hapi llogari bankare për këto kompani. Për të fituar besimin e institucioneve financiare, anëtarët e rrjetit kriminal bënë transferime në llogaritë me bazë në SH.B.A. nga vende të ndryshme në BE. Bazuar në këtë besim, bankat me bazë në Amerikë lëshuan karta debiti dhe krediti për këto llogari. Shitësit me pakicë përdorën kartat e pagesave për të financuar shumat e kredituara të disponueshme në karta. Për të pastruar fondet e vjedhura, ata i transferuan ato në llogari të ndryshme bankare, në pronësi të anëtarëve të rrjetit kriminal të vendosur në disa vende të BE-së. Më shumë se 50 institucione financiare amerikane u bënë viktima të këtyre aktiviteteve mashtruese duke humbur mbi 12 milion euro.

Gjatë aksionit  janë arrestuar 105 persona, janë bërë 88 kontrolle në banesa, janë bllokuar 87 llogari duke ngrirë më shumë se 1.3 milion euro, ndërsa janë sekuestruar edhe 406 000 euro dhe 14 automjete luksoze, më shumë se 200 karta bankare dhe 100 telefona, dokumentacion i falsifikuar, 10 armë zjarri dhe thika.

I.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet nga autoritet shtetërore situata e zjarreve në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Zjarri në Karaburun, Administrata e Zonave të Mbrojtura paralajmëron: Rrezikon të përparojë në drejtim të zonave të banuara në Dukat Fushë! Banorët të jenë vigjilentë