universitetet,doktoraturë,false">universitetet,doktoraturë,false">universitetet,doktoraturë,false" />universitetet,doktoraturë,false" />

POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

PD: Kryeinspektorja që "mbylli"
universitetet, me doktoraturë false

TIRANE - Partia Demokratike akuzon qeverinë se ka vënë në krye të inspektimit të Universiteteve, një persona që ka marrë doktoraturë false.  
 
Koordinatori i Partisë Demokratike, Ervin Salianji në një deklaratë për mediat tha se kryeinspektorja e Arsimit të Lartë Ejona Isufi e ka marr diplomën e doktoraturës nga një mashtrues francez që është dënuar nga Gjykata e Tiranës.

“Edi Rama mbylli me arrogancë dhe brenda natës dhjetra universitete dhe shkolla të larta në vend, me një manifestim kinse për të treguar se ai paska një model tjetër për arsimin.

Por modeli i tij për arsimin nuk vonoi të zbulohej.

Kryeinspektorja, ajo që hartoi fermanin që mbylli dyert e universiteteve është nën akuzë për diplomë falso.

Media të rëndësishme franceze, si përshembull Le Figaro, kanë shkruar për rastin e një spekulanti të dënuar nga gjykata, i cili merrte para në këmbim të diplomave fantazëm.

shkrimi i le figaro per ejona isufi

Kryeinspektorja e Edi Ramës për cilësinë në arsim, pra modeli i përsosmërisë në edukim sipas Edi Ramës, Ejona Isufi, rezulton të jetë një nga të diplomuarat prej mashtruesit francez të dënuar nga gjykata e Tiranës.

diploma ejona esufi

Kontrollorja e kritereve, e standarteve, e cilësisë së universiteteve, është thjesht pa doktoraturën që pretendon se ka.

Ky fakt e kompromenton rëndë aktin e Edi Ramës, dhe dëshmon se sa joseriozisht e ka ai reformën në arsimin e lartë.

Partia Demokratike inkurajon zbatimin e ligjshmërisë, vendosjen para ligjit të përgjegjësve dhe shkelësve të ligjit.

Sepse, kjo reformë është mjaft e nevojshme, por që duhet kryer në mënyrë transparente, me konsulencë, për interesat e publikut dhe të studentëve, dhe jo për favoret e miqve dhe klientëve”, tha Salianji.

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

Komento