PD në mbështetje të 16 grevistëve: Ju vetësakrifikoheni, pushtetarët festojnë

Partia Demokratike ka dalë në mbështetje të 16 grevistëve nga Fieri, Patosi dhe Mallakastra, të cilët prej 3 ditësh vijojnë grevën e urisë. Ish deputeti Luan Baçi ka akuzuar qeverinë dhe pushtetarët se me 'shpirtkazmërinë e tyre nuk shqetësohen aspak nga gjendja e tyre shëndetësore por vijojnë të festojnë pushimet dhe jetojnë në relaks'. PD akuzon dhe e cilëson të turpshme se këta 'pushtetarë' se nuk duan t'ia dinë për gjendjen e grevistëve. Grevistët prej tre ditësh po refuzojnë ushqimin në shenjë proteste pasi prej 27 muajsh nuk po marrin rrogat, ndërsa këmbëngulin se do t'i shkojnë deri në fund nismës së tyre deri në marrjen e pagave.

Postimi i plotë i ish deputetit Luan Baçi

Në ditën e tretë, të grevës së urisë, të punonjësve të pompave të ujit, të nënstacionit, në Ballsh. Asnjë interesim nga pusht...etarët, asnjë shqetësim, për ta.

Me shpirtkazmërinë e tyre, me ligësinë që i karakterizon, njëlloj si lideri i tyre psikopat edhe këta, po vazhdojnë të festojnë shën valentinin, edhe sot, jetojnë si në parajsë. Dje në 14 shkurt, e festuan festën me administratën, në orën 13 të mesditës, punonjësit e administratës së Kadastrës, të Drejtorisë së Targave dhe Patentave, të Tatimeve...etj...u larguan nga zyrat drejtë vendeve të relaksit....kolektivisht, nostalgjia e kolektivitetit.

Sot si duket bëjnë formalitetet serioze...

Do të vazhdojnë dhe nesër...që javë të filloj sa më e mbarë.

Banorët e Mallakastrës, në greve urie, kërkojnë pagat, e prapambetura, kanë fëmijët pa bukë.

Po sakrifikohen, për të sensibilizuar, pusht ...etarët, po bëjnë thirrje, kryetarëve të bashkive, Fier, Patos dhe Mallakastër, po bëjnë thirrje, Deputeteve të zonës, por këta janë të zënë, me punët e stinës....në këto ditë pushimesh dhe relaksi...

Turp 100 here turp.

Qytetarë të Mallakastrës, Fierit, Patosit, ju punonjës të nderuar të uzinës, ju grevistë, që po vetësakrifikoheni me të drejtë për bukën e fëmijeve tuaj.

Jemi me ju, në mbështetje tuaj, të gatshëm, të bashkohemi me ju për kauzën tuaj të drejtë,

Ju jeni vëllezërit tanë.

Mos prisni t'ju kuptojnë qeveritarët e sotëm, ata janë shkaku, që ju nuk paguheni, ata i marrin parat tuaja, ata janë pronaret e vërtetë të uzinës, ata bëjnë gjithçka të keqe ndaj jush.

Mos u besoni disa "drejtuesve " te protestave tuaja, qe janë shefa ne uzine, ata bashkëpunojnë, me pusht...etaret, ata paguhen nen dore, për te manipuluar protestën tuaj te ndershme.

Bëhuni bashke, marshoni paqësisht, kërkoni mbështetjen, e bashkëqytetareve, te çdo banori, te çdo politikani, te çdo lloj krahu qofte.

Këtu bëni dallimin :

I thërrisni te gjithë drejtuesit e qarkut, deputetet, te te gjitha forcave politike dhe shikoni ,kush do jete i gatshem, te vije bashke me ju dhe t'u mbështesë ne kauzën tuaj te drejte.

Dhe do te shikoni, se menjëherë do t'u thonë disa nga pseudo drejtuesit, qe keni aty :

"Jo politike jo politike", kjo thënie mashtruese, prej manipulatorëve te paguar, ju mban te izoluar, pa përkrahje.

Mos lejoni t'u manipulojnë, ju jeni ne te drejtën tuaj.

Ne jemi me ju, ne ju mbështesim.


Lajmi kryesor:

Dita e tretë e grevës në Fier, rëndohet gjendja shëndetësore e 16 punonjësve të stacionit elektrik dhe të pompimit në Poçem


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    "Lufta" ndaj COVID-19/ A mendoni se duhet të bëhen më shumë testime?