Hashim Thaçi lë burgun në Hagë dhe shkon në Kosovë, shkak bëhet gjendja e rënduar shëndetësore e nënës së tij

Hashim Thaçi lë burgun në Hagë dhe shkon në Kosovë, shkak bëhet gjendja e rënduar shëndetësore e nënës së tij

Ish-presidenti Hashim Thaçi ndodhet sot në Kosovë. Kjo është hera e tij e parë në vend, prej nëntorit të vitit 2020, kur ishte dërguar në Hagë.

Mësohet se ai është liruar për disa orë nga Gjykata Speciale në Hagë, pasi gjendja shëndetësore e nënës së tij nuk është e mirë.

Mediat në Kosovë kanë publikuar disa pamje nga fshati Burojë ku është shtëpia e prindërve të Thaçit.

Sipas burimeve, forca të shumta të sigurisë janë parë në Burojë, ku siç mësohet Thaçit i është lejuar t’i takojë vetëm prindërit e tij dhe askënd tjetër prej anëtarëve të tjerë të familjes.

Po ashtu, në afërsi të shtëpisë së familjes Thaçi në Burojë është i vështirësuar edhe komunikimi, pasi siç duket për shkak të masave të sigurisë është ndërprerë edhe rrjeti i internetit dhe telefonisë.

Nëna e ish-presidentit Thaçi ka dale pak ditë më parë nga QKUK-ja, ku ishte shtruar për 5 ditë radhazi. Ajo, siç mësohet, tani është duke u trajtuar nga mjekët në kushte shtëpiake.

Vizitën e Thaçit e ka konfirmuar edhe Gjykata Speciale.

“Për shkak të arsyeve bindëse humanitare, Trupi Gjykues ka udhëzuar Sekretarin që të menaxhojë një vizitë paraburgimi në Kosovë për Hashim Thaçin për të takuar familjen. I akuzuari mbetet në paraburgim nga Dhomat e Specializuara. EULEX-i dhe Policia e Kosovës po mbështesin Dhomat e Specializuara të Kosovës”, thuhet në përgjigjen e Speciales për Nacionalen.

Aty shihen forca të shtuara të EULEX-it, por edhe disa qytetarë që janë mbledhur në afërsi.

Sipas Nacionale, Thaçi do të kthehet në Hagë me një fluturim rreth orës 18:00 të ditës së sotme.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Policia shton forcat speciale në veri pas sulmit në Banjskë

Policia shton forcat speciale në veri pas sulmit në Banjskë