Për herë të parë pas luftës, çmimi i naftës zbret në 94 dollarë fuçia! Konfindustria: Bordi të ndërhyjë, duhet të shitet nën 200 lekë/litri

Për herë të parë që prej nisjes së agresionit rus në Ukrainë, çmimi i naftës bruto në bursën ndërkombëtare ka zbritur në nivelin më të ulët. Prej dy ditësh në bursë një fuçi naftë kushton 93-94 dollarë, nga mbi 103 dollarë që ishte çmimi në fund të korrikut.

Kjo është rënia më e fortë e regjistruar që prej 16 marsit të këtij viti kur nafta zbriti në 95 dollar fuçia. Tregjet ndërkombëtare u tronditën menjëherë pas nisjes së luftës e për pasojë çmimi i naftës bruto arriti deri në 127 dollarë fuçia në javën e parë të muajit mars, dhe gjithë kjo kohë është shoqëruar me luhatje të forta.

Por pavarësisht kësaj rënie, një fuçi kushton rreth 22 dollarë më shumë se në 5 gusht të vitit 2021. Kjo luhatje e fortë e çmimit të naftës por edhe e energjisë elektrike dhe lëndëve djegëse erdhi për shkak të pozicionit dominues që ka Rusia në furnizimin e Evropës me këto produkte. Po ashtu roli dominues i Rusisë në furnizimin me gaz, ndikoj më tej në shtrenjtimin e karburantit dhe energjisë në Evropë.

Të mërkurën, grupi i prodhuesve të naftës i njohur si OPEC Plus ra dakord të rrisë prodhimin me 100.000 fuçi në ditë në shtator, një sasi e vogël krahasuar me 650.000 fuqi naftë që SHBA vendosi të hedhë në treg në muajt korrik dhe gusht.

Në vendin tonë aktualisht qytetarët një litër naftë e blejnë për 221 lekë, që është çmimi i fundit i caktuar nga Bordi i Transparencës për Monitorimin e Karburanteve. Pas uljes së çmimit të naftës bruto në bursë, pritet që edhe bordi në vend të reflektojë çmimet e reja.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:15
Ulja e naftës në bursë, Konfindustria: Bordi të reagojë! Mosndërhyrja tregon se shteti është kapur nga karteli i naftës

1658220654_konfidustria.jpg

Teksa çmimi i naftës në bursë ka rënë, Konfindustria i ka kërkuar Bordit të Transparencës që të ndërhyjë menjëherë për çmimin e karburanteve në treg. Në një reagim, Konfindustria thotë se mosndërhyrja e Bordit është përpjekje për të shtuar të ardhurat buxhetore dhe është tregues se shteti është kapur nga karteli i naftës.

“Konfindustria i kërkon Bordit të Transparencës ndërhyrjen e menjëhershme për uljen e çmimit të karburanteve në treg. Ndërkohe, që çmimi i naftës në tregjet ndërkombëtare në 2 javën e parë të muajit gusht 2022 ka rënë në mënyre të ndjeshme nën 95$/fuçi në tregun shqiptar vazhdon çmimi i fiksuar prej pothuaj 2 javësh në 221 lekë/litër në shitjet me pakicë. Mbështetur në vlerësimet krahësuese të periudhave të mëparshme, çmimi i naftës më pakicë sot në treg duhet të ishte të paktën nën 200 lekë/litër. Mosndërhyrja e përsëritur në kohë e Bordit të Trasparencës për uljen e çmimit është tregues i qartë i kapjes së shtetit nga karteli i kompanive të naftës si edhe përpjekje për të shtuar të ardhurat buxhetore nëpërmjet “shtrydhjes” së bizneseve dhe qytetarëve shqiptarë.

Është shumë shqetësuese dhe goditje e rëndë shkatërruese për zhvillimin e qëndrueshëm të ekonomisë kombëtare rritja e fortë e të ardhurave të planifikuara në buxhetin e shtetit në kushtet e inflacionit të lartë dhe me kah rrites. Në 6 mujorin e parë të vitit 2022 të ardhurat në buxhet janë shtuar me afër 200 milionë euro drejtpërdrejtë të lidhura vetëm më rritjen e çmimeve. Inflacioni i raportuar zyrtarisht nga Banka e Shqipërisë është 7.8%, ndërkohe sipas të dhënave reale është mjaft më i lartë”, thuhet në reagim.

Ndër të tjera, Konfindustria thotë se çmimi i lartë i karburanteve është ndër faktorët kryesorë të goditjes ndaj sektorit të turizmit në vitin 2022.

“Çmimet e larta në nivel absolut botëror të karburanteve në Shqipëri, gërshetuar me çmimet e ulëta krahasuese në rajon kanë pasoja të forta shkatërruese sidomos për prodhimin vendor dhe industritë, që rrezikojnë qartësisht rrezikun e falimentimit. Çmimet e larta të karburanteve janë ndër faktorët kryesorë edhe të goditjes ndaj sektorit strategjik të turizmit në vitin 2022 në vazhdim”, thuhet në reagim.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • xhepisti: 09/08/2022 02:21

  POPULLI TE NGRIHET PER ULJEN E CMIMIT TE NAFTES,,,,DHE TE KERKOHET NGRITJA E NJE RAFINERIE NAFTE.....NDRYSHE S'DO NA MBETET ASNJE LEK NE XHEP......ATO LEKET TONA DO HYJNE NE XHEPIN E EDI RAMES....

  Përgjigju
 • Taksapagues: 05/08/2022 16:13

  Ketij mileti fene i luajne kur ne vend qe te mos ndezin asnje lloj mjeti pune a qejfi per nja dy jave, vazhdojne e bredhin sikur nuk ka ndodhur gje! Lumturohen shqiptaret duke bere xhiro koti, duke ia bere me drita njeri tjetrit edhe pse shihen 10 here ne dite, e karburanti vuuuu...Kur gjejne k...pse mos te shesin me aq!

  Përgjigju
 • Elson: 05/08/2022 14:17

  Jemi POPULL MJERAN, JA BEJNE MIRE QE I Patronzhojne para mbrapa, ne sy e nvesh, ne hund e kuda ku ka vrima. Jeni mjerann dhe ja bejne mire qe ju vjedhin dite e nate pa pushim. Edhe ne varr ju patronazhojne. Dyshoj shume ke historia e popullit shqiptar qe ka qene kunder pushtuesve e tj etj. Kuptohet shume mire ne ditet e sotme. MBANI O MBANI SE E MERITONI

  Përgjigju
 • Biku: 05/08/2022 12:50

  Prsini sa te leshohen sufllaqexhinjt neper komente se do na e tregojne ata kush e ka fajin

  Përgjigju
 • SEFERI: 05/08/2022 12:49

  KY VEND NU BEHET SA KOH DREJTOHET NGA NJE NJERI QE NUK KA PAK GJAK SHQIPTARI ,CAFRE ESHTE RRAZ SOCIALISTE E SHTE HAJDUT.

  Përgjigju
 • Arbëri: 05/08/2022 11:15

  Çmenduri d pa parë që litei i naftës në Shqipëri më shtrenjët se në Suedi! Edvin shkjau shqipfolës ështé tradhtar sepse ka marrë detyrë primare që ta ndihmojë Serbin me parat e shqiptarëve, kurse këta vet kan rën në gjumë si delet e hipnotizuara..! Si është e mundutyqë kryekriminel dhe kryeminister shqiptarë i cili ka marrë shtetësin serbe dhe ështé i shkruar si serb e jo shqiptarë të qëndrojë ende në këtë post që ka !

  Përgjigju
 • Tafil ibriku: 05/08/2022 10:11

  Le ta ule tane bota cmimin e naftes,vetem shqiptaret nuk duhet me I msu me cmim te ulet se msohen e manej e dun perhere te lire.Shqiptari duhet me rjep shqiptarin se nryshe nuk shtyhet,qe ata qe pasurohen ti marrin me vedi ne VORR.

  Përgjigju
 • Timi: 05/08/2022 09:55

  Shteti ne bashkpunim me tregtaret e naftes vjedhin popullin. Kaq hapur nuk eshte bere ndonjehere. Ed rama e ka cuar vjedhjen shteterore ne nje nivel me te larte, ne organizim te mirefillte karteli

  Përgjigju
 • Turi: 05/08/2022 08:59

  Cfare lidhje ka vendi yne me bursen ? Ketu nga momenti qe ngrihen cmimet nuk ulen dhe asnjeri nuk ngrihet

  Përgjigju
  • Lushka: 05/08/2022 09:44

   Po normale se kapen pas politikes Le te haj buke that's mjafonte fitoj edi me shoke edhe sala me shoke apo likja me shoqe... Njerez primitv edhe injorante per te drejtat e tyre nuk ngrihen se aq e kan vizionin...neveri!

 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me nismën e PS për të larguar nga funksionet publike bashkëpunëtorët e ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Babë e bir në poçeri, artizanati i trashëguar në 5 shekuj: Më rrjedh në gjak, s’është zgjedhje

Babë e bir në poçeri, artizanati i trashëguar në 5 shekuj: Më rrjedh në gjak, s’është zgjedhje