Përçahen demokratët e Berishës në Sarandë, kryesia kundër Rithemelimit për renditjen e këshilltarëve bashkiakë: U caktuan nga Tirana, vendosën më lart emrat e Metës

Përçahen demokratët e Berishës në Sarandë, kryesia kundër Rithemelimit për renditjen e këshilltarëve bashkiakë: U caktuan nga Tirana, vendosën më lart emrat e Metës

Zyra e PD e degës së Sarandës

Ndonëse Berisha-Meta thonë se janë të bashkuar në zgjedhjet lokale, në bazat e partive të tyre, kanë nisur përçarjet ndërmjet demokratëve të ish-kryeministrit dhe anëtarëve të Partisë së Lirisë. Shkak për këtë janë bërë listat për këshilltarë bashkiakë!  Demokratët e Sali Berishës në Sarandë kanë dalë kundër renditjes së miratuar në listën për anëtarë të Këshillit Bashkiak.

Sipas burimeve për Report Tv nga kryesia e PD-së së Rithemelimit në Sarandë, këshilltarët nuk janë vendosur sipas votimit që është bërë në kryesi, por ka pasur ndërhyrje nga Tirana dhe se më lart në lista janë caktuar kandidatët e Partisë së Lirisë.

Në mbledhjen e fundit të kryesisë së Rithemelimit të Sarandë, ato kanë kërkuar ndryshimin e renditjes së listës së kandidatëve për këshilltarë dhe të vendosen kandidatët sipas listës së votuar nga kryesia.

Koalicioni Meta-Berisha dorëzoi një ditë më parë në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve listat e kandidatëve për këshilltarë bashkiakë dhe për kryetarë të bashkive. Duke qenë se për këshilltarë bashkiakë, është e nevojshme paraqitja e një liste me 1603 kandidatë, sipas marrëveshjes Berisha-Meta, 1337 prej tyre do jenë të Rithemelimit. Partisë së Lirisë do i lihen 240 pozicione kandidimi, PBDNJ-së 20 pozicione kandidimi dhe për Partinë Demokristiane 6 pozicione kandidimi në listën e koalicionit.

M.Q./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

Elgit Doda dhe Klea Huta kurorëzojnë dashurinë, ja fotot nga dasma e çiftit

Elgit Doda dhe Klea Huta kurorëzojnë dashurinë, ja fotot nga dasma e çiftit