Ekskluzive/ Përfituan 38 mijë euro duke mashtruar në Facebook, 9 të arrestuar në Tiranë! Zbardhet skema, kush është 'koka' e grupit, simpatizant i PD

TIRANË- Një 30-vjeçar kuksian, simpatizant i Partisë Demokratike, qëndron në krye të një rrjeti të hakerave të cilët nëpërmjet vjedhjes së të dhënave personale në Facebook, kanë marrë me mashtrim nga miqtë e tyre, 38 mijë euro. 9 persona, nga 21 deri në 48 vjeç mes të cilëve edhe dy vajza u vunë në pranga, ndërsa një i 10-të u shpall në kërkim, pas hetimeve 1-vjeçare.

30-vjeçari Erenik Peka ka përfunduar arsimin e lartë për Juridik, por duket se nuk i kanë munguar as aftësitë informatike.

Report TV ka mësuar ekskluzivisht se Peka ishte personi kyç në këtë skemë mashtrimi i cili fillimisht hakeronte profilet e Facebook të personave të ndryshëm kryesisht me banim jashtë vendit e më pas angazhonte pjesën tjetër të grupit. Personat që binin pre e kësaj skeme mashtroheshin dhe dërgonin shuma parash në agjencitë e transferimit të vlerave monetare pasi mendonin se komunikonin me të afërmit e tyre. Rrjeti i mashtruesve hiqeshin sikur personat në profilet e vjedhura prej tyre kishin nevojë për lekë për të përballuar probleme të ndryshme shëndetësore. 

Report Tv mëson se baza ku zhvillonin aktivitetin e tyre kriminal ky grup ishte në një banesë pranë Pallatit me Shigjeta dhe për të bërë të mundur tërheqjen e vlerave monetare nga agjencitë e transferimit të parave përdoreshin persona me prejardhje nga komuniteti rom.

Policia e Shtetit thotë se ka prova të pakundërshtueshme që faktojnë mashtrimin, si 10 celularë, 10 karta SIM, 3 pajisje elektronike dhe mandate pagese (tërheqjeje).

30-vjeçari me origjinë nga Kukësi është një person aktiv në rrjetet sociale ku shpesh herë shfaqet krah anëtarëve të Partisë Demokratike mes të cilëve dhe kryedemokratit Lulzim Basha por nuk dihet nëse edhe këto figura kanë rënë pre e mashtrimit.

m.x./B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se pandemia COVID-19 ka ndikuar në rritjen e çmimeve nëpër zonat turistike në vend?

Komento

Komente

 • Fatosi-kosove: 08/07/2020 13:09

  Si çdo here te gjithe kriminelet Jane ortak te bashes dhe berishes por ne fund dalin dhe thone se kane mashtruar per Ramen siq thot basha per drogen, lazaratin,vrasjet je shesh, Gerdec e shume te tjera,edhe per Toyota Yaris doli dhe deklaroi se militanti i bashes transportotnte 3.5 miljon euro per ballen,qudira shqiptare,edhe fazlliq shkau kshillon bashe e berishen per interesa te Rames.

  Përgjigju
 • Diana: 08/07/2020 10:36

  Paska mbaru shkollen edhe per "Drejtesi", domethene per mashtrim sic kane qene gjyqtaret e plepave te Saliut,.... po e paskan zakon kta te PD (jo te gjithe, shumica)...shiko shiko, kot nuk thote populli "cfare lind prej maces gjuan minje". Urime, t ishte per mu do ti kisha kalb n burg, se edhe aty mahen me taksat tona.

  Përgjigju
 • Taulant: 08/07/2020 08:21

  Do jete nga raca e gjenive Peka te Hasit. Qimi, Aveniri, Ereniku, te gjithe fanare ndricues te PD-se.

  Përgjigju
 • Zhupani: 07/07/2020 23:54

  Ky i “zgjuari” na paska dal ne foto me vipat e pd-es. Hajde hajde magjistareve ju ngelen gishtat lart. Burg 10 vjet per kete trikoleshin.

  Përgjigju
 • Ky ben per keshilltar ekonomik I kryeministrit te “Republikes te re”: 07/07/2020 21:13

  Pse s’e mer Kryeministri i Republikes te re ne fushaten qe ka nisur per t’i bere planin juridiko-ekonomik per te nxjere vendin nga prapambetja. Kompleton ekipin me Peka nje ne propagande , nje ne fushen juridiko ekonomike

  Përgjigju
 • Sportisti: 07/07/2020 18:14

  Duhet të jesh komplet budalla ose të kanë tepruar lekët ti nisësh lekët pa folur me zë me të afërmit duke parë se mund të flasësh falas me apikacione nga çdo cep i botës!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Dëmtohet në punë 32- vjeçari në Tepelenë, niset me shpejtësi drejt Traumës