Përkthyesi Kristo Pulla sjell për lexuesin 2 libra të autorëve grek

Dy librat e përkthyera nga Kristo Pulla

Dy libra të autorëve grekë vijnë për lexuesin shqiptarë të përkthyer në shqip nga Kristo Pulla. Romani historik “E zjarrit dhe e vetmisë” e autores Lily Mavrokefalous si dhe “Kujtime” nga Theodhoros Kolokotronis u promovuan gjatë ditës së sotme në Panairin e Librit.

Drejtori i Muzeut Kombëtar Dorian Koçi i pranishëm në ceremoni vlerësoi punën e bërë dhe përkthyesi Kristo Pulla që sollën për lexuesit shqiptarë këto dy libra të autorëve grekë pikërisht në 100 vjetorin e revolucionit grek. Koçi tha se këto dy libra i japin mundësinë publikut shqiptarë të mësojë për një ngjarje të rëndësishme të historisë moderne jo vetëm të Greqisë, por edhe të Ballkanit në tërësi.

“Është kënaqësi e veçantë që në kuadër të 100 vjetorit të revolucionit grek të mund të dialogojmë përmes historisë dhe kulturës dhe aq më tepër me dy vepra të rëndësishme siç janë kujtimet e Kolokotronit dhe romani që prezantojmë sot bashkë me shkrimtaren Lily Mavrokefalous. Përmes këtyre dy librave do i japim mundësinë publikut shqiptar për të mësuar më shumë rreth revolucionit grek. Për ne që merremi me histori revolucioni grek është një ndarje me thikë i dy epokave, asaj të perandorisë otomane dhe asaj të lirisë. Popujt e Ballkanit pas këtij revolucioni rifituan dinjitetin njerëzor dhe përqafuan idealet e iluminizmi”, tha drejtori i muzeut kombëtar Dorian Koçi.

 

Shkrimtarja greke zonja Mavrokefalous falenderoi përkthyesin zotin Kristo Pulla për shqipërimin. Romani i saj “E zjarrit dhe e vetmisë” ka në qendër një heroinë që harxhoi të gjithë pasurinë e saj në ndihmë të revolucionit grek.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vizitën e presidentit turk Erdogan në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

John

Makina përfshihet nga flakët në Vlorë, shkak dyshohet një shkëndijë elektrike! Shmanget djegia totale, pamje nga aksioni i zjarrfikëses