Përse u vra Ilirjan Minaj? Gruaja dhe vajza e shqiptarit hedhin poshtë pretendimet e italianit

Përse u vra Ilirjan Minaj? Gruaja dhe vajza e shqiptarit hedhin poshtë pretendimet e italianit

Ilirjan Minaj

Gruaja dhe vajza e shqiptarit Ilirjan Minaj kanë dhënë një version tjetër për vrasjen e 61-vjeçarit shqiptar i cili u vra të premten (7 qershor 2024) në Bibbiano, Reggio Emilia, të Italisë.

Sipas deklaratës së 41-vjeçarit Riccardo Stefani, pretendon se e vrau shqiptarin në vetëmbrojtje, pasi ka qenë 61-vjeçari e ka sulmuar i pari, shkruajnë mediat vendase.

Ai thotë se u fut në shtëpi për t’u mbrojtur, teksa Minaj, godiste me forcë derën, aq sa e çau në mes, ai mori thikën. Nuk e hapi derën, por e goditi përtej saj.

Por vajza dhe bashkëshortja e viktimës i hedhin poshtë këto pretendime duke thënë se:

“Nëna e Stefanit kishte mbyllur derën e shtëpisë duke e lënë jashtë të birin. Dera nuk u thye nga im atë, por nga Stefani që hyri me forcë për të marrë thikën”, ka deklaruar vajza e viktimës.

Shkak për ngjarjen, sipas Stefanit, u ishin bërë shakatë e mëparshme që kishin pasur mes njëri-tjetrin. Por edhe ky pretendim mohohet nga familja e shqiptarit.

Ndërsa kanë theksuar se nuk ka pasur asnjë lloj mosmarrëveshje dhe se atë natë nga ana e Stefanit nuk pati asnjë lloj vetëmbrojtjeje të ligjshme.

Ilirjan Minaj u vra në pallatin ku jetonte kunati i tij për t’u takuar me mbesën, por në hyrje të pallatit, italiani ka shkëmbyer një batutë fyese për të cilin shqiptari nuk e ka duruar dhe ka goditur me shkelm derën e hyrjes.

Autori ka dalë me thikë dhe e ka goditur disa herë në gjoks duke i shkaktuar vdekjen. Autori i dyshuar është Riccardo Stefani, i cili dyshohet se ka probleme të shëndetit mendor ka qenë edhe më herë i dënuar për disa vepra penale.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet në Himarë, KSHZ regjistron koalicionin “Bashkë Fitojmë”! I përbërë nga 10 parti politike

Zgjedhjet në Himarë, KSHZ regjistron koalicionin “Bashkë Fitojmë”! I përbërë nga 10 parti politike