Prokurorë e gjyqtare amerikanë takime me Dumanin, ambasada e SHBA: Krenarë që mbështesim SPAK, po ndërton demokraci për shqiptarët

Prokurorë e gjyqtare amerikanë takime me Dumanin, ambasada e SHBA: Krenarë që mbështesim SPAK, po ndërton demokraci për shqiptarët

Delegacioni i SHBA takon kreun e SPAK dhe prokurorët

TIRANË- Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shprehur sërish mbështetjen dhe krenarinë për SPAK dhe institucionet e reja të drejtësisë, të cilat sipas amerikanëve po ndërtojnë një demokraci më të fortë për popullin shqiptar.

Mesazhi u përcoll nga ambasada e SHBA-së në vendin tonë, pas një takimi të personaliteteve të larta të drejtësisë amerikane sot (10 korrik) me kreun e SPAK Altin Dumani si dhe prokurorët, në zyrat e prokurorisë së Posaçme.

Takimi u zhvillua për të diskutuar mbi përpjekjet e vazhdueshme për forcimin e pavarësisë së gjyqësorit dhe shtetit të së drejtës.

Ambasada e SHBA-së në vendin tonë bën të ditur se pjese e grupit të takimit ishin Trina Higgins, Prokurore e SHBA-së për Distriktin e Utah; Kryegjyqtari Robert Shelby nga Gjykata e Qarkut të Utah; dhe gjyqtarja Paige Petersen e Gjykatës së Lartë të Utah. 1/2.

Sipas ambasadës ata ta nënvizuan se sa e rëndësishme është të ndjekësh penalisht me integritet dhe profesionalizëm për të luftuar korrupsionin, krimin e organizuar dhe pandëshkueshmërinë.

'Një delegacion me personalitete të drejtësisë amerikane vizitoi SPAK-un, ku u takua me kreun Altin Dumani dhe prokurorët për të diskutuar mbi përpjekjet e vazhdueshme për forcimin e pavarësisë së gjyqësorit dhe shtetit të së drejtës.

Grupi përfshin të nderuaren Trina Higgins, Prokurore e SHBA-së për Distriktin e Utah; Kryegjyqtarin Robert Shelby nga Gjykata e Qarkut të Utah; dhe gjyqtaren Paige Petersen e Gjykatës së Lartë të Utah.

Ata nënvizuan se sa e rëndësishme është të ndjekësh penalisht me integritet dhe profesionalizëm për të luftuar korrupsionin, krimin e organizuar dhe pandëshkueshmërinë. Shtetet e Bashkuara janë krenare që mbështesin SPAK dhe institucionet e tjera të drejtësisë të cilat po ndërtojnë një demokraci më të fortë për popullin shqiptar.'- njofton ambasda e SHBA.

M.Q./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Gripi: 10/07/2024 20:07

  Tani shpetuam. Sa kushtuan drekat, darkat, shetitjet?? 250 mije euro apo 400 mije euro? Te kush restorant i cuat? Te Gzona apo te Mamaqi? Ku fjeten te Mamaqi apo te hoteli i ndonje drejtori ende te pazbuluar?? Nuk e shpeton shqiperine nje SPAK. Prokurorite e tjera e kane cuar korupsionin dhe zvarritjen ne tjeter nivel. Policia eshte e kalbezuar deri ne nivelin baze. Keta vijne ketu per piknik.

  Përgjigju
 • Albo: 10/07/2024 13:11

  Mas 34 vitesh a la presim demokracin hahahahahah

  Përgjigju
 • Scutari: 10/07/2024 12:38

  Amerikanët duhet të punojnë që Dumani të zgjidhet kryeministër!! Atëherë shqiptarët do të ndalin ikjen nga vendi.

  Përgjigju
  • Po mër po: 10/07/2024 15:29

   Dumani ka shkopin magjik

 • Sondazhi i ditës:

  Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Donald Trump shpëtoi nga Zoti, SHBA shpëtoi nga Donald Trump

Mero Baze: Donald Trump shpëtoi nga Zoti, SHBA shpëtoi nga Donald Trump