‘Kontrollorët shqiptar të pakënaqur që rroga 4000 euro iu shkurtua disa muaj në 2400 euro’- Kreshnik Spahiu: Ja çfarë ndodhi në vendet e tjera nga kriza e COVID

Kreshnik Spahiu

Juristi Kreshnik Spahiu ka reaguar në lidhje me pezullimin e fluturimeve në Rinas për shkak se kontrollorët ndaluan punën duke shpallur paaftësi, me arsyetimin se janë të stresuar si pasojë e shkurtimit të pagave.

Me një shënim në Facebook, Spahiu sjellë disa raste nga vende të ndryshme të botës, ku kompanitë ajrore u detyruan të shkurtonin personel, apo edhe u mbyllën, si pasojë e krizës që solli pandemia e COVID.

 E ndërsa kontrollorët shqiptarë janë të pakënaqur që rroga 4000 euro, ju shkurtua disa muaj në 2400 euro.

“Lufthana ka nxjerrë 60% personelit pa punë, Alitalia ka shkarkuar 30% personelit, në Berlin u mbyllën 2 aeroporte: Tegel dhe Schönefeld. 100% e kontrolleve gjerman dolën papunë.British-Airëay ka shkurtuar 28% punonjësit.Afro 20 kompani fluturimi kanë shpall falimentin.Zyrtarisht fluturimet në 2021 janë ulur 50% për shkak të Pandemisë.Kontrollorët shqiptar janë të pakënaqur që rroga 4000 euro, ju shkurtua disa muaj në 2400 euro”, shkruan Spahiu.

Paraditen e sotme kontrollorët e trafikut ajror të AlbControl kanë ndalur punën me arsyetimin se për shkak të uljeve të pagës ata kanë pasur stres si pasojë e rënies së financave në familje dhe janë deklaruar paaftë për punë. Kjo ka bërë që ata të ndërpresin punën e tyre duke pezulluar fluturimet  në Aeroportin e Rinasit. Ulja e pagave nga 4500 dollarë në 2400 dollarë të kontrollorëve të trafikut ajror ka ndodhur si pasojë e rënies së fluturimeve në aeroportin e Rinasit për shkak të pandemisë që ka sjellë pezullimin e tyre në të gjithë botën. Nga prilli 2020 paga e tyre ka pësuar ulje pasi vetë trafiku ajror ka rënë me -57 % ose thënë ndryshe aeroporti i Rinasit gjatë viti 2020 ka punuar me 43 % të trafikut ajror krahasuar me 2019.

J.SH./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ngjarja e Kavajës, sipas jush si do të jenë ditët e fundit të fushatës elektorale?

Komento

Komente

 • Pajdhaqe: 08/04/2021 00:57

  Keto lojra i bejne të gjithë bashke ?! A keni ndonje shok që po mbaron universitet për pilot avioni për kontrollor , për aviacion ne Shqipëri? Nuk kemi sepse politika e “pjerdhi” aviacionin nga 91’ deri sot gradualisht! Na rrofte pordha !!!

  Përgjigju
 • Sokrat: 08/04/2021 00:03

  O ti shoku Spahiu. Thuaje lajmin e plote. Kto punonjes qe u shkarkuan ne aroportet e gjermanis e vende te tjera me pas moren sigurime papunesie deri ne 90% te rroges per muaj me rradh

  Përgjigju
 • Gjini: 07/04/2021 23:26

  Organizator i ketij puçi eshte Ilir Meta ! Ideator Salia ,drejtesia duhet te nderhyje per ti ven para ligjit !

  Përgjigju
 • hana: 07/04/2021 23:25

  neo sala foli drejt si drapri

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Bashkia e Beratit reagon ndaj akuzave të PD-së: Po bëhej transferim mallrave që janë shpërndarë për ndihmë ndaj familjeve të prekura nga pandemia