Plani i UEFA-s për zgjerimin e Europianit në prag dështimi, grupi i punës ngre alarmin

Plani i UEFA-s për zgjerimin e Europianit në prag dështimi, grupi i punës ngre alarmin

Trofeu i Europianit në stadiumin 'Wembley'

Shpresat e shumë kombëtareve të vogla për të marrë pjesë në kampionatin Europian të 2028 po veniten. Kjo pasi plani i UEFA-s për të zgjeruar kompeticionin nga 24 skuadra pjesmarrëse në 32 është kundërshtuar nga kompanitë televizive që transmetojnë kualifikueset e Europianit.

Në këtë përfundim ka arritur grupi i punës, i cili saktëson se me zgjerimin e skuadra pjesmarrëse do të bënte praktikisht të pavlefshme kualifikueset, një shqetësim që vinte nga komanitë që blinin të drejtën televizive të cilat nuk do të kishin më interes për to.

Sipas “Dail Mail”, kompanitë e transmetimit televiziv i kishin bërë të qartë UEFA-s se kualifikimi i 32 nga 55 vendeve anëtare të saj do të bënte kualifikueset shumë të parashikueshme dhe nuk do të ishte fitimprurës transmetimi i ndeshjeve, ku shumë prej tyre do të ishin të kota. UEFA mendoi edhe variantin që të eliminonte grupet kualifikuese, me sfida direkte play-off dhe pastaj skuadra nga Liga e Kombeve që do të plotësonin numrin e ekipeve pjesëmarrëse, por kompanitë e transmetimit dhe sponsorët kanë qenë kundër edhe kësaj ideje.

Vendimi përfundimtar për braktisjen apo jo të idesë do të merret në nëntor, në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s, por tashmë është e qartë se askush nuk do shtimin e numrit të skuadrave pjesëmarrëse.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Rama në OKB, Kosova dhe 'xhagajdurët' politikë të aksit Tiranë-Prishtinë

Rama në OKB, Kosova dhe 'xhagajdurët' politikë të aksit Tiranë-Prishtinë