Presidenti i Indonezisë: Putin dhe Xi do të marrin pjesë në samitin e G20-s

Presidenti i Indonezisë: Putin dhe Xi do të marrin pjesë në samitin e G20-s

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin do të marrin pjesë në samitin e G20 që do të mbahet në Indonezi. Lajmin e ka bërë të ditur presidenti indonezian, Joko Widodo, në një intervistë për Bloomberg.

“Xi Jinping do të vijë. Putin gjithashtu më tha se do të jetë atje”, tha udhëheqësi indonezian. Është hera e parë që Widodo konfirmon praninë e dy presidentëve në samitin e nëntorit.

Në muajt e fundit, Joe Biden ka bërë thirrje që Rusia të përjashtohet nga G20 në përgjigje të pushtimit të saj në Ukrainë. Dhe disa zyrtarë në administratën amerikane i bënë presion Widodos që të mos e ftonte Putinin në samit.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit bërthamor do të ishte vetëvrasje


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet e përgjithshme, mbyllen qendrat e votimit në Itali! Ja kur mësohen rezultat e para

Zgjedhjet e përgjithshme, mbyllen qendrat e votimit në Itali! Ja kur mësohen rezultat e para