Presidenti i Këshillit Europian: Për momentin në BE nuk kemi unanimitet për negociatat (VIDEO)

Presidenti i Këshillit Europian u shpreh se për momentin nuk ka unanimitet mes vendeve të BE-së për hapjen e negociatave, pa u arritur më parë dakordësia për metodologjinë.  'Ne kemi nevojë në Këshillin Europian për një vendim unanim për negociatat. Prandaj unë paraqita tre shtylla që duhet të shkojnë përpara paralelisht dhe ka filluar puna, pasi shumë shpejt do të kemi rastin të kemi një debat për këto tre tema, për modernizimin e procesit të zgjedhimit.

Javët e ardhshme, do të jetë një pjesë e punës sime, dua të drejtoj një dialog të fortë si mund të bëhen hapa përpara. Sot nuk kemi unanimitet, do të organizohen mbledhjet në javët e ardhshme për një pozicion unanim. Ka një pikë të rëndësishme që është e pranishme në tryezën e mbledhjes së fundit dhe ka një unanimitet me një pikë, kjo është ambicia e përbashkët nga 28 vendet që konsiderojnë se e ardhmja e Ballkanit duhet të jetë në BE" tha ai.


Lajmi kryesor:

Presidenti i Këshillit Europian në Tiranë: Tre shtylla për negociatat! Rama: Gati për të hedhur hapin kundër KÇK-së


d.ba./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i duhet vendit një klasë krejtësisht e re politike?