Prezantohet raporti për Shqipërinë në fushën e energjisë në Veprimtarinë Prodhuese, Lorkowski: Ankandi i energjisë së rinovueshme, me sukses

Artur Lorkowski, Drejtues i Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë në raportin vjetor për Shqipërinë, që mori presidencën e sekretariatit në 1 janar, dha lajme të mira për mënyrën se si është menaxhuar situata energjetike

‘Implementimi ankandeve që janë bërë për energjinë e rinovueshme ishte një lajm i mirë. Shqipëria vendi i parë që arriti ta kryej një ankand siç duhet me palët kontraktuese. Duam ta theksojmë këtë, është arritje shumë e madhe për vendin tuaj.’- tha ai.

Në Komisionin Parlamentar të Veprimtarisë Prodhuese Lorkowski kërkoi përshpejtim të procedurave për dhënien e lejeve për energjinë e rinovueshme, miratimin e rregullatorit të ri për infrastrukturën energjetike, si dhe miratimin e një ligji për impanktin mjedisor të hidrocentraleve

“Ligji mbi impaktin e mjedisor është shumë i nevojshëm për tu realizuar dhe ne ju mbështesim në këtë drejtim. Ka një boshllëk në procesin e analizimit të impaktit mjedisor në Shqipëri. Kjo është një çeshtje shumë e rëndësishme për formulimin e duhur të planit dhe mjedisin në të ardhmen. Çështja e stoqeve të naftës, që kërkon vëmendjen e parlamentin dhe duhet bërë progres në këtë drejtim.”- tha ai.

Për Lorkowskin prioritet mbetet përafrimi i legjislacionit shqiptar me atë të Bashkimit Europian edhe në fushën e Klimës

“Edhe këtu ne mund të ecim përpara. Një nga veprimet është implementimi i plotë i rregullores drejtuese për Shqipërinë. Besoj se do ketë disa përditësime për këtë.”- vijoi ai.

Lorkorwski la dhe detyra për vendin tonë, duke vënë në dukje se objektivi madhor është redukitmi i emetimit të Dioksidit të Karbonit në natyrë deri në vitin 2030. Ai kërkoi fuqizim të investimeve në ekonominë e gjelbërit dhe progres në ligjin për energjinë.

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Luiz Ejlli bisedon me Kiarën: Duhet t'i nxjerr banorët nga shtëpia një nga një! Janë pengesë që të jem me ty

Luiz Ejlli bisedon me Kiarën: Duhet t'i nxjerr banorët nga shtëpia një nga një! Janë pengesë që të jem me ty