Princi i kurorës saudite viziton Turqinë! Hera e parë që nga vrasja e gazetarit Khashoggi në 2018

Princi i kurorës saudite viziton Turqinë! Hera e parë që nga vrasja e gazetarit Khashoggi në 2018

Princi i kurores saudite Mohammed bin Salman dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan do të zhvillojë bisedime kokë më kokë me Mohammed bin Salman me qëllim riparimin e një përçarjeje të thellë.

Erdogan dikur akuzoi indirekt princin se kishte urdhëruar agjentët sauditë të vrisnin Khashoggi. Ai mohoi çdo përfshirje.

Vizita vjen pasi Turqia kërkon tregti, investime dhe ndihmë për ta ndihmuar atë të përballet me një krizë ekonomike në përkeqësim.

Princi Mohammed dëshiron t'i japë fund izolimit të tij ndërkombëtar dhe të rivendosë rolin e tij të fuqishëm rajonal.

Ai gjithashtu vizitoi Jordaninë dhe Egjiptin këtë javë si pjesë e një turneu në Lindjen e Mesme dhe muajin e ardhshëm do të takohet me Presidentin e SHBA Joe Biden, i cili premtoi në vitin 2019 se do ta bënte Arabinë Saudite "farakun që ata janë" për vrasjen e Khashoggi.

Khashoggi, gazetar i Washington Post me bazë në SHBA dhe kritik i shquar i Princit Mohammed, u pa për herë të fundit duke hyrë në konsullatën e Stambollit më 2 tetor 2018, ku kishte shkuar për të marrë letrat e nevojshme për t’u martuar me të fejuarën e tij turke, Hatice Cengiz.

Një hetues i OKB-së arriti në përfundimin se ai ishte “vrarë brutalisht” nga një ekip prej 15 agjentësh sauditë të dërguar nga Riadi dhe se trupi i tij ishte copëtuar.

Ajo e bëri këtë gjykim pasi dëgjoi regjistrimet audio të supozuara të bisedave brenda konsullatës, të bëra nga inteligjenca turke.

Ndërsa Erdogan nuk e akuzoi drejtpërdrejt Princin Mohammed, ai pretendoi se e dinte se urdhri për të vrarë Khashoggi “vinte nga nivelet më të larta të qeverisë saudite”.

Agjencitë e inteligjencës amerikane arritën në përfundimin se princi i kurorës kishte miratuar një operacion për kapjen ose vrasjen e Khashoggi.

Në shkurt Erdogan vizitoi dhe Emiratet e Bashkuara Arabe për herë të parë pas një dekade, aleatë të ngushtë të Arabisë Saudite. Vizita e tij u këmbye nga ajo e princit të Abu Dhabi, në Ankara nëntorin që shkoi, kur Emiratet njoftimin e fondit të investimeve 10 miliardë dollarë në Turqi.

Vizita e Salman-it në Ankara përfaqëson gjithashtu një ndryshim të madh në politikën e Lindjes së Mesme dhe përpjekjet e fundit për të mirëpritur Arabinë Saudite në komunitetin ndërkombëtar pas premtimeve për të izoluar mbretërinë për shkak të vrasjes së Khashoggi-t.

E.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

20 punët më të paguara në botë

20 punët më të paguara në botë