Pritet deklarata 'bombë' e sekretarit të SHBA-së Pompeo: COVID-19 ka dal nga laboratori në Wuhan! OBSH-ja ‘mbulon’ Kinën, nuk kryen hetime

Mike Pompeo

Zyrtarë të lartë në Uashington paralajmërojnë së sekretari i SHBA-së  Mike Pompeo, do të bëjë një deklaratë bombë për sa i përket origjinës së COVID-19.

Sipas DailyMail, thuhet se Pompeo do të dal me prova të reja dramatike ku do të shfaqin se virusi është krijuar dhe ka qarkulluar nga një laborator në Wuhan, dhe nuk është krijuar në mënyrë natyrale por laboratorike.

Pompeo gjithashtu pritet të akuzojë Institutin e Virologjisë në Wuhan, si krijuesit e virusin, nga shkencëtarë kinezë edhe të huaj.

Burimet e jashtme dhe të sigurisë britanike, janë shprehur se e prisnin një pretendim të tillë nga SHBA-ja, por kanë theksuar se këto nuk janë aspak të vërteta.

Akuza do të ngrihen edhe kundrejt OBSH-së, pasi sipas Pompeos ata kanë “mbuluar” Kinën, duke mos kryer hetime në laboratorin e Wuhanit.

Donald Trump është në javën e fundit të detyrës së tij si president i SHBA-së edhe nuk ka lënë të iki rasti i tij i fundit për të sulmuar Kinën.

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se partitë politike do ta respektojnë kuotën gjinore, 30% gra në listat fituese të kandidatëve për deputetë?

Komento

Komente

  • Dukagjin: 14/01/2021 07:05

    Ky eshte me exemplar se Trumpi per mufka.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Si do të votohet në Kryeqytet? Ja si do të ndaheshin deputetët nëse zgjedhjet do të bëheshin sot