Projektligji për Butrintin, Zhupa: Marrëveshja shpikje shqiptare, po e jepni me koncesion për 10 vite te një fondacion privat

Projektligji për Butrintin, Zhupa: Marrëveshja shpikje shqiptare, po e jepni me koncesion për 10 vite te një fondacion privat

Deputetja e Partisë Demokratike Ina Zhupa tha se qeveria po e jep Butrintin me koncesion një fondacioni privat.

‘Nuk ka lidhje me realitetin. Po japin Butrintit me koncesion një fondacioni privat. Ky model nuk ekziston në asnjë vend të botës. Na thanë se është si Versaja dhe hyra dhe e pashë dhe me dekret, Versaja është një fondacion publik i cili ka privat brenda, por e ka në Raport nga 18 anëtarë të bordit, 4 janë të privatit. Ku e gjetët këtë model. Nuk ka shtet të papërgjegjshëm që ja kalon trashegiminë kulturore një privati. 4 persona të bordit janë individë privat, pa asnjë funksion shtetëror. Është shpikje shqiptare për të dhënë Butrintin me koncesion. KLSH i hiqet mundësia që mos të kontrollojë se çfarë po bën Fondacioni në Butrint, pasi është privat. Fondacioni që do të zbatojë menaxhimin thotë se unë do ta marr Butrintit se do të japë 5 mln dollarë. Butrinti prodhon për 10 vjet 60 mln dollarë.’Historia dhe identiteti jonë nuk mund të jepet me koncesion- tha Zhupa.


Lajmi kryesor:

Butrinti/ PD: Po i jepet me koncesion për 10 vite një fondacioni privat! Rama: Ndryshimi i kufijve të Parkut me kërkesë të UNESCO! Marrëveshja miratohet me 75 vota pro në Kuvend


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

Nuk i ndaluan policisë, arrestohet 30-vjeçari shpallur në kërkim në Lezhë, nën hetim edhe dy të rinj

Nuk i ndaluan policisë, arrestohet 30-vjeçari shpallur në kërkim në Lezhë, nën hetim edhe dy të rinj