Protestat në Maqedoninë e Veriut lidhur me propozimin francez për heqjen e veto-s bullgare, analisti Hajdari: Shqetësimet janë të drejta! Pavarësish debateve do të kalojë

Në Maqedoninë e Veriut qytetarët protestojnë për të tretën ditë radhazi kundër propozimit francez për zgjidhjen e ngërçit midis RMV-së dhe Bullgarisë, në mënyrë që RMV-së dhe Shqipërisë t’u hapet rruga për hapjen e negociatave me Bashkimin Evropian.

Protestuesit në Shkup kundërshtojnë propozimin e Macronit për heqjen e vetos bullgare, pasi pretendojnë se propozimi francez lejon “bullgarizimin” e Maqedonisë së Veriut dhe nuk  njeh as gjuhën e as historinë maqedonase, dhe kërkojnë që ai të refuzohet nga ekzekutivi, ndërkohë që kryeministri Dimitar Kovaçevski, e ka përshkruar si “bazë të fortë për ndërtimin e një qëndrimi për mundësi të hapjes së shtetit tonë”.

I ftuar në emisionin "Sot Live në Shqipëri" në Report Tv me gazetarin Andi Kapxhiu, ishte analisti Fejzi Hajdari i cili diskutoi rreth propozimit francez si dhe nga ana tjetër të kundërshtive që po has lidhur me pretendimet se cënohet gjuha.

Analsiti Hajdari u shpreh se pavarësisht  se opozita maqedonase, VMRO DPMNE, nuk beson se debati për propozimin francez do të kalojë në Kuvend, është  e propozimi mund të dhe me shumicë të thjeshtë. Ndërkohë, analisti i quan të drejta shqetësimet e protestuesve lidhur me pretendimet e tyre.

"Mund të kalojë  dhe me shumicën  e thjeshtë, respektivisht 61  vota, partitë opozitare kanë paralajmëruar se nuk  do ta votojnë. Shqetësimet janë vërejtje serioze , dhe do të frikohesha nga ardhmëria e gjuhës maqedonase, dhe çështjeve indetitare që i konstatonte Greqia , tani Bullgaria, pak më parë lidhur dhe me Kishën Ortodokse Maqedonase e konstatonte dhe Serbia, por disa muaj më parë arritën ta kalonin "

Analisti Hajdari beson se pavarësisht të gjithave, propozimi do të kalojë , kjo lidhur dhe me këmbënguljen e duhur nga ana e Francës.

"Jam optimist që propozimi do të kalojë , kjo dhe me 'presionin' e duhur nga pala franceze", u shpreh analisti.

 

S.C/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Shaqo: 06/07/2022 19:44

    ...i mbushet televizionet vetem me hajdare e hajdarmate...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Inxhinieria ‘mund’ mjekësinë! Maturantët zgjedhin arsimin profesional! Rriten aplikuesit në degët bujqësore dhe mësuesi

Inxhinieria ‘mund’ mjekësinë! Maturantët zgjedhin arsimin profesional! Rriten aplikuesit në degët bujqësore dhe mësuesi