Pse qeveritë e botës po godasin TikTok?

Pse qeveritë e botës po godasin TikTok?

Foto ilustruese

Vendet e botës kanë rritur kontrollin mbi përdorimin e TikTok duke përmendur shqetësimet e sigurisë kombëtare. Qeveria holandeze ka qenw ndwr tw fundit që ka urdhëruar zyrtarët e saj të heqin aplikacionin TikTok në pronësi kineze nga telefonat e zyrtarëve.

Çfarë është TikTok dhe sa popullor është aplikacioni?

TikTok është një aplikacion i mediave sociale i dedikuar videove me formë të shkurtër, me më shumë se një miliard përdorues aktivë në 150 vende. Vetëm në Shtetet e Bashkuara, më shumë se 150 milionë njerëz përdorin aplikacionin, sipas CEO të tij. Në krahasim, Facebook ka gati tre miliardë përdorues aktivë , ndërsa Instagram ka më shumë se 1.2 miliardë.

Pse vendet po ngrenë çështje në lidhje me TikTok?

Shqetësimet në lidhje me rreziqet e supozuara të sigurisë të paraqitura nga TikTok janë ngritur më së shumti nga ligjvënësit amerikanë dhe zyrtarët e sigurisë kombëtare, të cilët thonë se të dhënat e përdoruesve të mbledhura nga aplikacioni mund të aksesohen nga qeveria kineze.

Thirrjet për të ndaluar TikTok nga pajisjet qeveritare morën vrull pasi drejtori i FBI-së Christopher Wray tha në nëntor se ai paraqet rreziqe për sigurinë kombëtare.

Në mars, Wray i tha një Komiteti të Inteligjencës së Senatit se qeveria kineze mund të përdorte TikTok për të kontrolluar softuerin në miliona pajisje dhe për të nxitur narrativat për të ndarë amerikanët mbi Tajvanin ose çështje të tjera.

Aplikacioni doli për herë të parë në  pikëpyetje në vitin 2020 gjatë administratës së Donald Trump, e cila u përpoq të ndalonte aplikacionin e videos me formë të shkurtër nga dyqanet e aplikacioneve në SHBA dhe ta ndërpresë atë nga shërbimet teknike jetike.

Cilat vende po kufizojnë TikTok?

Në shkurt, Shtëpia e Bardhë u dha agjencive federale një muaj për të hequr aplikacionin nga të gjitha pajisjet në pronësi të qeverisë.

Në fillim të këtij muaji, administrata Joe Biden mbështeti një projekt-ligj dypartiak që do t'i jepte Uashingtonit fuqinë për të ndaluar TikTok në SHBA.

Disa shtete, duke përfshirë Wisconsin dhe Karolinën e Veriut, kanë ndaluar përdorimin e TikTok në pajisjet e ofruara nga qeveria.

Në shkurt, Kanadaja ndaloi gjithashtu përdorimin e aplikacionit në pajisjet e lëshuara nga qeveria. Kryeministri kanadez Justin Trudeau tha se shpresonte që kanadezët nga bizneset tek individët privatë "do të reflektojnë mbi sigurinë e të dhënave të tyre dhe ndoshta të bëjnë zgjedhje".

Danimarka, Belgjika, India, Tajvani dhe disa institucione të Bashkimit Evropian si Parlamenti Evropian kanë ndërmarrë gjithashtu hapa të ngjashëm.

Jordania e ndaloi aplikacionin në dhjetor 2022 duke përmendur dështimin e TikTok për të hequr postimet që "nxitnin dhunën dhe kaosin" pas protestave në vend.

Në vitin 2019, India dhe Pakistani e ndaluan atë për "çështje morale", me të dyja ndalimet që u anuluan pas një kohe. India e ndaloi përsëri aplikacionin në qershor 2020 pasi tensionet midis Kinës dhe Indisë u rritën.

Çfarë thotë TikTok?

Shefi ekzekutiv i TikTok, Shou Zi Chew do të dëshmojë para Kongresit të SHBA të enjten. Në një deklaratë me shkrim të postuar nga Kongresi Amerikan përpara dëshmisë së tij, ai tha se kompania kurrë nuk ka ndarë dhe nuk do të ndajë kurrë të dhënat e përdoruesve të SHBA me qeverinë kineze.

Ai tha se kompania mëmë e TikTok ByteDance nuk është në pronësi apo kontrolluar nga asnjë ent qeveritar apo shtetëror. Sipas tij, 60 për qind e ByteDance është në pronësi të investitorëve institucionalë globalë, duke përfshirë Blackrock, General Atlantic dhe Sequoia, rreth 20 për qind nga themeluesit e kompanisë dhe rreth 20 për qind në pronësi të punonjësve të saj "duke përfshirë mijëra amerikanë".

Në fillim të këtij muaji, TikTok shprehu zhgënjimin me vendimin e Shtëpisë së Bardhë për të mbështetur projektligjin e Senatit që kërkon të ndalojë aplikacionin, duke thënë se do të ndalonte në mënyrë efektive "eksportin e kulturës dhe vlerave amerikane për miliarda njerëz që përdorin shërbimin tonë në mbarë botën".

Si ka reaguar Kina?

Pekini ka akuzuar Uashingtonin për përhapjen e dezinformatave dhe shtypjen e TikTok.

Në fillim të këtij muaji, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës, Wang Wenbin tha se SHBA nuk ka paraqitur ende prova se TikTok kërcënon sigurinë e saj kombëtare dhe po përdor justifikimin e sigurisë së të dhënave për të abuzuar me fuqinë e saj për të shtypur kompanitë e huaja.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Censura: 22/03/2023 17:14

    Perse nuk thone qe po na sfidon ekonomikisht Kina dhe do ta luftojme me te gjitha menyrat por nxjerin pretekse pa lidhje . Po Amerika me aplikacionet qe ka ne pronesi nuk i mer te dhenat atyre qe e perdorin ?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Malore për Tiranën, bardheblutë ndëshkohen me karton të kuq në finale

VIDEO/ Malore për Tiranën, bardheblutë ndëshkohen me karton të kuq në finale