Pulë e pjekur me salcë mustarde, patate dhe perime nga zonja Albana

Pulë e pjekur me salcë mustarde dhe perime

Përbërësit:

 • 1 pulë
 • 2 lgj mustardë
 • 2 lgj pekmez
 • 1 limon jeshil (lime)
 • 3 thelpinj hudhër
 • 6-7 patate
 • 3-4 speca me ngjyra të ndryshme
 • 5-6 domate të vogla
 • 1 qepë
 • 1 karrotë
 • 1 finok
 • 3-4 kërpudha
 • 3 lgj vaj ulliri
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Presim të gjitha perimet në copa të mëdha, i marinojmë me kripë dhe piper dhe i vendosim në një tavë. Në blender vendosim erëzat së bashku me hudhrat,  mustardën, pekmezin dhe lëngun e limonit. Me salcën e krijuar masazhojmë pulën, lidhim këmbët me një spango dhe e vendosim pulën në qendër të tavës me perime. Furrën e kemi ngrohur paraprakisht dhe e vendosim tavën të piqet për rreth 1 orë në temperaturën 200 gradë Celsius.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Kjo fundjavë sjell lajme të mira në dashuri, shfrytëzojeni... Çfarë thonë yjet për ju sot

Kjo fundjavë sjell lajme të mira në dashuri, shfrytëzojeni... Çfarë thonë yjet për ju sot